DP'nin başına SPORTMEN BAŞKAN


Milliyet Gazetesi yazarı Serpil Yılmaz Saadettin Saran'ın siyasete gireceğini açıkladı.İşadamı Saadettin Saran DP Başkanlığı'na hazırlanıyor! Bu iddiayı ortaya atan isim Milliyet Gazetesi yazarı Serpil Yılmaz...

Yılmaz, bugün yayınlanan yazısında Saadettin Saran'ın 'DP Genel Başkanlığı'na talibim' dediğini yazdı ve Saran'ın siyasi yatırımlarını anlattı.

Yılmaz'a göre Saadettin Saran memleketi Kırıkkale'ye annesi ve babası adına okul yaptırdı. Hatta babaannesi “Naciye Pehlivanlı Saran” adına yapırdığı liseyi, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ve Bayındırlık Bakanı Faruk Nafiz Özak’ın da katılımı ile 17 Kasım’da açarken, nişanlısı Hülya Avşar da yanındaydı.

Saran'ın ayrıca memleketi Kırıkkale'de çocuklar için her yıl sünnet ve çocuk şenliği de düzenlediğini anlattığı yazısında, Yılmaz, Saadettin Saran'ın dünya siyaseti ile yoğun ilgisinden de bahsetti.

CLINTON VE OBAMA İLE GÖRÜŞTÜ
Yılmaz'a göre Saran, ABD Başkanlık seçimlerinden önce Demokrat Parti'nin başkan adayları Hillary Clinton ve Barack Obama ile görüştü. Hatta başkan olmaları halinde Ermeni soykırımı yasasını geçirmemeleri için lobi yaptı.

1 YIL ÖNCE AÇIKLADI
Serpil Yılmaz, Saran'ın siyasete atılacağını yaklaşık bir yıl önce Manisa'da açıkladığını yazdı. Yılmaz'a göre, DYP’nin eski Manisa milletvekili emekli subay Tevfik Diker ile birlikte Kula’da 80.yıl Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’ne yaptığı ziyaret sırasında, kendisini karşılayan okul arkadaşı ve CHP İlçe Başkanı Halil Eryılmaz’a “DP’de siyaset yapacağım” demişti.

Saran’ın ikinci siyasi çıkışı ise Soylu’nun Kasım kongresinden önce kendisine yaptığı ziyaret ile kamuoyuna yansıdı. Saran’ın bu görüşmede, “Genel Başkan olarak gelirim” yanıtını verdiğini, Nazlı Ilıcak yazmıştı.
SAADETTİN SARAN KİMDİR
Devlet memuru olan babası Kırıkkaleli, annesi Amerikalı. 4 erkek kardeşin en büyüğü olan Saran, ABD’de doğduktan iki yıl sonra Türkiye’ye gelmiş. Hiperaktif ve sporla içiçe bir çocuk olduğunu anlatan eski mili yüzücü Saran, ABD’de okumaya da spor bursuyla gitmiş. Sayın Sadettin Saran'ın annesi Amerikalı ve Amerika'da dünyaya geldiği için de cebinde Amerika pasaportu var. Tam ismi de Steven Sadettin Saran. Almanca ve İngilizce biliyor. Sadettin Saran Fenerbahçe yönetiminde de yer aldı. Ancak haysiyet divanı kararıyla iki sene süreyle kulüp üyeliğinden ihraç edildi.

ensonhaber