Birecik Cezaevi'nden 2 firar


Şanlıurfa'nın Birecik İlçesi’ndeki kapalı cezaevinden 2 kişi firar ettiŞANLIURFA’nın Birecik İlçesi’ndeki kapalı cezaevinde adam öldürme, silahlı gasp ve yağma suçundan tutuklu bulunan 2 kişi firar etti. Yakalanması için jandarma ve polisin aradığı 2 tutukludan birinin, babasıyla kuma evliliği yapmaya hazırlanan kadını öldüren 22 yaşındaki Fevzettin Ayana olduğu belirlendi.

Birecik Kapalı Cezaevi’ndeki firar, dün gece koğuşta yapılan sayımda infaz koruma memurlarınca fark edildi. İddiaya göre, Kurban Bayramı nedeniyle dün sabah başlayan açık görüşün ardından koğuşlara alınan tutuklu ve hükümlüler, infaz koruma memurlarınca sayıldı. Sayım sırasında, adam öldürme, silahlı gasp ve yağma suçlarından tutuklu 22 yaşındaki Fevzettin Ayana ile 30 yaşındaki Hakim Alver’in olmadığı anlaşıldı. Firar olayı üzerine harekete geçen cezaevi yönetiminin ihbarı üzerine jandarma ve polis, arama çalışmalarına başladı, çevre il ve ilçelerin güvenlik birimleri de uyarıldı. Firar olayı üzerine cezaevi yönetimi, açık görüş sırasında güvenlik tedbirini artırdı. Cezaevinde de idari soruşturma başlatıldı.

Kaçan iki kişiden Hakim Alver’in silahlı gasp ve yağma suçundan tutuklu olduğu belirtildi. Diğer tutuklu Fevzettin Ayana ise, geçen Ağustos ayında, babası 50 yaşındaki Mehmet Ayana ile kuma evliliği yapmaya hazırlanan 30 yaşındaki Nisan Yiğit’i boğazını bıçakla keserek öldürmekten tutuklanmıştı.

ensonhaber