Sigara yasağı öne çekilebilir


Lokanta, kahvehane, kafeterya, birahane, bar gibi eğlence yerlerinde yasak öne çekilebilir19 Mayıs 2008 tarihinde yürürlülüğe giren kapalı alanda sigara içme yasağı bir yıl dolmadan etkisini gösterdi.

TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı Cevdet Erdöl, sigara tüketiminin hissedilir oranda azaldığına dikkat çekerek, Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu verilerine göre sigara satışı piyasasında yüzde 5 oranında küçülme olduğunu söyledi.

Erdöl, “Bu rakamları küçümsememek gerekiyor. Yüzde 5’in karşılığı 1 milyar dolar tasarruf edilmiş demektir. Yasağın esas semeresini yılsonunda alacağız” dedi.

‘19 MAYIS UYGUN BİR TARİH’
Erdöl, lokanta, kahvehane, kafeterya, birahane, bar gibi eğlence hizmeti verilen işletmelere yönelik 19 Temmuz 2009’da başlayacak yasağın öne çekilip çekilmeyeceği konusunda da açıklık getirdi.

Erdöl, “Buralarda yasağın başlaması için 7-8 aylık bir süre kaldı. Benim şahsi kanaatim sigara yasağı 19 Mayıs’ta yürürlüğe girdi. En uyun olanı restoran, kafe, bar gibi mekânlarda da yasak tarihinin 19 Mayıs’a çekilmesidir. Partilerin hiçbirisi bunda sorun çıkarmaz” bilgisini verdi.

ensonhaber