2 YTL'lik dava için 1500 YTL harcadı


İlaçları SSK tarafından karşılanmadığı için dava açan avukat, 1500 YTL harcayarak 2 YTL tazminat aldı.İzmirli Avukat Senih Özay, şeker hastası olduğu için kullandığı 51.45 YTL’lik ilacın SSK tarafından karşılanmadığı gerekçesiyle Sağlık Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve İzmir Eczacı Odası’na 2005 yılı şubat ayında dava açtı.

Özay, ilaç bedeli olan 51.45 YTL’si maddi, 2 YTL’si manevi olmak üzere 53.45 YTL istedi. İzmir 3’üncü İdare Mahkemesi davayı reddetti. Özay, Danıştay’a itiraz etti.

İŞ MAHKEMESİ'NDE DAVA
Danıştay 11’inci Dairesi, davaya iş mahkemelerinin bakması gerektiği yönünde karar verdi. Bunun üzerine Özay, davasını bir kez de iş mahkemesine açtı. Ancak İzmir 11’inci İş Mahkemesi, idare mahkemelerindeki kararın kesinleşmediği gerekçesiyle davayı reddetti. Karar kesinleştikten sonra Özay bir kez daha iş mahkemesine dava açtı. İzmir 3’üncü İş Mahkemesi, Özay’ın ödediği ilaç bedeli ile 2 YTL’lik manevi tazminatın ödenmesine karar verdi.

KAZANDIĞI İÇİN MUTLU
SSK emeklisi bir avukat olarak zor durumdakilere yol göstermek amacıyla açtığı davanın yıllar sonra sonuçlanmasından mutlu olduğunu anlatan Özay, "Uzun sürdü, iki kez dava kaybettim ve yaklaşık 1.500 YTL para harcadım, ama kazandığım için çok mutluyum" dedi. (Hürriyet)

ensonhaber