Yargı anlayışını sorgulatacak karar


Felçli işadamını sırtlarında hapse taşıdılar.KRİZ BURBANI FELÇ OLDU, KARŞILIKSIZ ÇEKTEN İÇERİ GİRDİ
Gaspçıları ve tecavüz sanıklarını salıveren adalet, 38 bin YTL’lik karşılıksız çek suçundan 380 gün hapis cezasına hüküm giymiş, felçli ve bakıma muhtaç bir işadamını hastanedeki yatağından kaldırıp cezaevine soktu. Oysa bu para ödendiğinde hapis cezası ortadan kalkmış oluyor. 2001 krizinde sahibi olduğu Temsan Elektrik şirketi iflas eden işadamı Muzaffer Başdinç, ortağı ve kardeşi Tayfun Başdinç’i beyin kanaması nedeniyle kaybetti. Başdinç, kardeşinin kaybından sonra, işlerini de yoluna sokamadı., 2006 yılının Mart ayında kardeşi gibi beyin kanaması geçirdi. Sağ tarafı felç olan ve üç ayaklı bastonla güçlükle yürüyebilen işadamı Başdinç, yardım almadan yemek yiyemez ve tuvalet ihtiyacını gideremez hale geldi. Başdinç son olarak arkadaşı işadamı Ethem Sancak’ın hastanesi Medikal Park’a yatırılarak tedavi altına alındı. Ancak Başdinç’in başına gelenler işini, kardeşini ve sağlığını kaybetmesiyle de sınırlı kalmadı. Medikalpark Hastanesi’ne bir ay önce yatırıldığında, hakkında davalar açıldığı ve kesinleşmiş hapis cezaları nedeniyle arandığı ortaya çıktı.

İki savcı çekindi, üçüncüsü aldı
Göztepe Polis Merkezi’ne bağlı polis ekibi Medikalpark Hastanesi’ne gelerek Başdinç’in teslim edilmesini istedi. Başdinç bayram arifesinde hasta yatağından kaldırılarak tekerlekli iskemleyle hastaneden çıkarıldı. Ambulansa dahi ihtiyaç duymayan polisler, Başdinç’i kucaklayarak polis otomobiline bindirdi. Başdinç Şişli Nöbetçi Savcısı İbrahim Atasu’nun verdiği onayla Metris Ceza evine kondu. Başdinç’in oğlu Onat Başdinç babasının yaşadıklarını VATAN’a şöyle anlattı.

“Davalardan haberdar değildik. İki Şişli savcısı ’Ya ölürse bunun sorumluluğunu alamam’demişler. Ancak pazar günü Şişli Nöbetçi Savcısı İbrahim Atasu’nun cezaevine girmesi için onay verdiğini öğrendik. Şişli Adliyesi’ne götürdüklerinde babamı polis otosundan indirmediler bile. Polisler evrakları yukarı çıkartıp savcıya onaylattı. Yani savcı babamın ne durumda olduğunu bile görmedi. Muayene de ettirmediler. ”

İnfaz savcısı görüşü: Hukuk dışı uygulama
VATAN’a konuşan bir infaz savcısı, yapılan işlemin hukuk dışı olduğunu belirterek şu açıklamayı yaptı: “Bu kişinin cezaevine sokulmadan önce ya nöbetçi savcı, ya cezaevi savcısı ya da cezaevi yönetimi tarafından mutlaka bir devlet hastanesine sevkedilmesi gerekirdi. Hastaneye sevkedildikten sonra cezaevinde kalabileceğine dair bir rapor verilirse cezaevine konulabilir. Karşılıksız çek gibi hafif bir suçtan koşulların sağlığını tehdit eden ortama sokulması hukuk dışı.” (Vatan)

ensonhaber