Terörle mücadelede ilginç yöntem


Operasyonlarda katırdan köpeğe, kazdan güvercine birçok hayvan kullanılıyor.Genelkurmay Başkanlığı’nın bayram için düzenlediği Irak sınırındaki basın turu, gülümseten ilginç görüntülere de sahne oldu. Köpek, eşek, katır, güvercin, kaz gibi birçok hayvan terörle mücadelede askere ciddi bir destek veriyordu.

ÖRDEKLER VRAKLIYOR, KUŞLAR UÇUYOR
Arazinin çeşitli bölgelerine yerleştirilen kümes ve havuzlardaki kazlar, yabancıların yaklaştığını herkesten önce hissediyor ve “vrak” lamaya başlıyor. Aynı şekilde barışın simgesi beyaz güvercinler de, bir hareket sezdikleri anda sağa sola uçuşuyor.

KÖPEKLERE HELİKOPTERLİ SERVİS
Küpeli Dağı’nın iki sevimliği köpeği, tazı cinsi “Gürtan” ile çoban köpeği “Gaga” ise Mehmetçikle birlikte operasyonlara katılıyor. Bomba ve mayın uzmanı bu köpekler, intikal sırasında patikalara yerleştirilen patlayıcı maddeleri anında fark ediyor, ayrıca meskun mahallerde bombalı paket aramasında kullanılıyor. Ayrıca karargahlarda bulunan bu köpekler, terörist izi tespit eden birliklerin çağrısı üzerine derhal helikopterlere bildiriliyor ve
operasyon bölgesine gönderiliyor.

EFSANE KATIR REŞO EMEKLİ OLDU
TSK, aslında hayvanları terörle mücadelede uzun süredir kullanıyor.
Bunlardan biri de “Reşo” isimli katırdı. Reşo, 1990’lı yıllarda Dağ Komando Tugay Komutanlığı’nda görev yaptı.

O tarihlerde, Mehmetçiğin şimdi kullandıkları ölçüde gelişmiş mayın dedektörleri yoktu. Bu süreçte hiç mayına basmadan hizmet veren Reşo, dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş tarafından ödüllendirildi ve 6 Temmuz 1994’te emekliye ayrılarak, madalyasıyla birlikte, Kara Harp Okulu bünyesindeki Atlı Spor Eğitim Merkez Komutanlığı’nda kendisi için hazırlanan ahıra konuldu. (Vatan)

ensonhaber