Sınırda bayramlaşma izdihamı


Şanlıurfa'dan Suriye'ye geçmek isteyenler izdihama yol açtı.Kurban Bayramı'nı Suriye'deki akrabalarıyla geçirmek isteyen 4 bin 641 Şanlıurfalı bir anda kapıdan geçmek isteyince izdiham yaşandı.
Şanlıurfalı vatandaşlar Akçakale ilçesindeki sınır kapısından Suriye'ye geçiş yapmaya başladı.
SINIR BUGÜN AÇILDI
Türkiye ile Suriye Arap Cumhuriyeti arasında yapılan anlaşma gereği dini bayramlarda gerçekleştirilen 48 saatlik sınır ötesi bayramlaşma Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinde bugün başladı.
Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı sınır ötesi bayramlaşmada Kurban Bayramı'nın üçüncü gününü akrabalarının yanında geçirmek isteyen Şanlıurfalılar, sınır kapısında işlemlerini yaptırdıktan sonra Suriye tarafına geçti. Türkiye'den Suriye'ye gitmek isteyen Şanlıurfalılar sınır kapısında toplanmaya başladı.
İZDİHAM YAŞANDI
Sabah saat 06.00 sıralarında toplanan 4 bin 641 kişi bir süre bekledikten sonra kapılar açıldı. Kapıların açılmasıyla birlikte içeriye girmek isteyen vatandaşlar izdihama neden oldu.
Bazı aileler yanlarında getirdikleri çocukları izdiham nedeniyle kaybetti. Kaybolan çocuklara polisler sahip çıkarak bekleme noktasına götürdü. Çocuklara anne ve baba şefkati ile yaklaşan polisler, çocukların ailelerini bulmak için uzun süre çalıştı. Yaşanan izdiham nedeniyle bazı çocuklar ezilme tehlikesi geçirirken, görevliler vatandaşları sık sık uyardı.
Şanlıurfalıların yanlarında çeşitli hediyeler götürdükleri gözlendi. Akçakale ilçesinden Suriye'ye sınır kapısından sınır ötesi bayramlaşma için geçişlerin yarın da devam edeceği, Şanlıurfalıların ülkelerine dönüşlerinin ise 48 saat sonra yapılacağı öğrenildi. (İHA)

ensonhaber