Baydemir'in Kalesi düşecek mi


AKP'nin Diyarbakır adayları netleşiyor..Başbakan Recep Tayyip Erdoğan kazanılması için en çok ağırlık verdiği Diyarbakır'da AKP adayları netleşiyor. Geçen hafta AKP tarafından düzenlenen anket sonrasında Büyükşehir Belediye Başkanlığı için milletvekili Abdurahman Kurt ile emekli belediye çalışanı Ömer Serdar Kaplan'ın adı öne çıkarken, Kayapınar ilçesinde ise gazeteci ve Diyarbakırspor Kulübü basın sözcüsü Ömer Serdar Çimen aday adayları arasında ilk sırayı aldı.

BÜYÜKŞEHİR İÇİN HENÜZ BAŞVURU YOK
Büyükşehir Belediye Başkanlığı konusunda umudunu kesen AKP'ye, başvuruların kabul edilmesinden bu yana 4 hafta geçmesine rağmen şu ana kadar Büyükşehir için aday adayı başvurusunun olmadığı öğrenildi.

KAYAPINAR'DA ÇİMEN
AKP'nin kent genelinde yapmış olduğu ankette ilçelerde de farklı isimler ön plana çıktı. Kayapınar ilçesinde yapılan ankette yüzde 53 oranında gazeteci ve Diyarbakırspor Kulübü basın sözcüsü Ömer Serdar Çimen'in ismi ön sırada yer alırken, aralarında Esnaf ve Sanaatkarlar Odası Başkanı Alican Ebedinoğlu'nun da bulunduğu 5 aday ise yüzde 3 ile yüzde 11 oranında oy aldı.

YENİŞEHİR DE KIRAN
Yenişehir ilçesinde ise "Kürt" ve "Kadın" kimliği üzerinde duran AKP'nin, Kıran aşiretine mensup Kürt yazar Eyüp Kıran'ın kızı Dr. Roni Kıran üzerinde durduğu öğrenildi. Yenişehir ilçesinde Kıran'ın yanısıra, işadamı Hakan Ekinci ve Ticaret Borsası Yönetim Kurulu üyesi Erkut Temiz de aday adayları arasında bulunuyor.

SUR İLÇESİNE CEMAATTEN ADAY
AKP'nin en çok yoğunlaştığı ilçe ise Sur. Sur ilçesinde 2004 tarihinden bu yana kurulan yüzden fazla dini cemaat dernek ve vakıfın desteğini almaya çalışan AKP, buradan dini cemaatlerin kabul edebileceği bir aday üzerinde duruyor. Bu ilçede AKP aday adayları arasında Mikdat Güneş ve Metin Evsen'in ismi ön plana çıkanlardan.

AKP Sur Belediye Başkan aday adayları arasında bir başka isim ise belediyede saymanlık memuru olarak çalışan Abdülkadir Duran. Geçtiğimiz günlerde belediyedeki görevinden istifa eden Duran resmi aday adaylığı başvurusunda bulundu.

ensonhaber