Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'ye Gönderdiği Mesajında, Talabani'nin Kerkük'ü Ziyaretinden 1 Gün Önce Gerçekleşen Terörist Saldırıyı Kınadı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'ye gönderdiği mesajında, Talabani'nin Kerkük'ü ziyaretinden 1 gün önce gerçekleşen terörist saldırıyı kınayarak, "Irak'ı yeniden kaosa sürüklemek isteyen mihraklara karşı 'yanınızdayız' diye seslendi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Gül, Kerkük kentinde gerçekleştirilen bombalı intihar saldırısıyla ilgili olarak Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'ye bir mesaj gönderdi. Gül, Irak'ın etnik ve mezhepsel zenginliğini, ülke halkının barış içinde bir arada yaşama arzusunu ortadan kaldırmayı hedefleyen Kerkük'teki terörist saldırıyı şiddetle kınadığını bildirdi.

Kerkük'te gerçekleştirilen bombalı saldırıda, 55 kişinin öldüğü, 93 kişinin de yaralandığını büyük bir üzüntüyle öğrendiğini vurgulayan Gül, "Sizin Kerkük'e gerçekleştirmeyi planladığınız ziyaretin 1 gün öncesinde düzenlenen ve bu güzide şehrin temsil ettiği Irak'ın etnik ve mezhepsel zenginliğini, ülke halkının barış içinde bir arada yaşama arzusunu ortadan kaldırmayı hedefleyen bu menfur terörist saldırıyı şiddetle kınıyorum. Saldırıda hayatlarını kaybeden Iraklı kardeşlerimize Allah'tan rahmet, ailelerine başsağlığı, yaralananlara da acil şifalar dilerim. Bu hain eylemde yaralananların ülkemizde tedavisi için her türlü yardımı yapmaya hazır olduğumuzu, bu amaçla bir ambülâns uçağımızın ve yeterli sayıda tıbbi personelimizin talep ettiğiniz anda harekete geçirilmek üzere hazır tutulduğunu belirtmek isterim." dedi.

Kerkük'te düzenlenen saldırının, dost ve kardeş Irak'ın birlik, bütünlük ve egemenliğini pekiştirdiği, ülke halkının barış, hoşgörü ve refah içinde yaşama yolunda kayda değer adımlar attığı bir dönemde düzenlenmesi endişe verici olduğunu belirten Gül, "İçinden geçmekte olduğunuz bu hassas dönemin, ülkeyi tekrar kaosa sürüklemek isteyen mihraklarca istismar edilmesini önlemek ve hepimiz için büyük tehdit oluşturan terör belasını ortadan kaldırmaya yönelik olarak somut adımlar atmak amacıyla Türkiye her zaman olduğu gibi bugün de Irak'ın yanındadır. Sizin nezdinizde tüm Irak halkına başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerimi yineler, bu acılı gününüzde sabır ve metanet dilerim." diye konuştu.

(CİHAN)