Umarım Yozgat’ı soruşturursunuz

13 Aralık 2008Süleyman DEMİRKAN/ANKARA


CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, İçişleri Bakanı Beşir Atalay’a mektup göndererek Yozgat’ta belediyenin bitki alımında yaptığı yolsuzlukla ilgili soruşturma başlatmasını istedi.

Kılıçdaroğlu, Yozgat Belediyesi’nin, 01.01.2005-31.10.2008 döneminde dört kez bitki alımı ihalesine çıkması ve yüzbinlerce çiçek, ağaç ve bitki almasına karşın, bu çiçeklerin dikilmeden firmaya para aktarıldığını belgeleriyle kamuoyuna açıkladığını anımsattı. Kılıçdaroğlu, dönemin Vali ve Vali yardımcısının bundan haberdar olduklarını ve firmadan alınan paraların Yozgatspor’a aktarıldığını öne sürerek, Bakan Atalay’dan soruşturma başlatmasını istedi. Kılıçdaroğlu, mektubunda "Çiçek ve ağaç alımı konusunda yolsuzluk iddialarına ilişkin olarak tarafıma yeni ulaşan bir mektupta, mülki amirlerin de söz konusu yolsuzluğa karıştıkları belirtiliyor. Söz konusu mektubu bilgilerinize sunuyorum" diye yazdı.

Kılıçdaroğlu, Yozgat Valisi’nin ve dönemin (2007 yılı) Vali Yardımcısı’nın da, çiçek alımı ihalesi yapılmasına karşın çiçeklerin teslim alınmadığı, firmadan alınan paraların Yozgatspor’a aktarıldığından bilgi sahibi olduğuna ilişkin yeni iddialara dikkat çekti.

hurriyet