Çevrecilik bizim işimiz

13 Aralık 2008Emre BAYLAN / DHA.

Manavgat ve Serik yangınları sonrası yapılan afet konutlarını gezen Başbakan Erdoğan, 15 bin hektar ormanlık alanın kül olduğu dağlara doğru konuştu ve şöyle dedi: "Adeta kelleşmiş, çoraklaşmış olan bu bölgeyi yeniden ağaçlandıracağız. Çalışmaları da yapacağız. Çevrecilik bizim işimiz."

BAŞBAKAN Recep Tayip Erdoğan, geçen 31 Temmuz’da çıkan ve 76 konut ile 94 ahırın yandığı, 5’inci günün sonunda kontrol altına alınan Manavgat ve Serik yangını sonrası yapımına devam edilen afet konutlarını gezdi. Serik Camii’nde cuma namazını kılan Erdoğan, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, AKP Genel Başkan Yardımcısı Abdülkadir Aksu ile birlikte afet konutlarının yapıldığı Serik’in Karataş Köyü’nde çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Bölgede yanan konut sayısının 76 olduğuna dikkat çeken Başbakan, buna karşın 41 konutun yapımının sürdüğünü belirterek, "76’nın 76’sını da yapacağız. Öncelikle 41 konutu evleri olmadığı için yılbaşına kadar bitirme kararlığındayız" dedi. Resmi rakamlara göre 15 bin hektar ormanlık alanın kül olduğu dağlara karşı konuşan Erdoğan, "Adeta kelleşmiş, çoraklaşmış olan bu bölgeyi yeniden ağaçlandıracağız. Çalışmaları da yapacağız. Çevrecilik bizim işimiz" dedi. Yangının söndürülmesi için köylülerin canhıraş bir şekilde katkı verdiklerini belirten Erdoğan, köylülere teşekkür etti.

Yenge nerede?

Erdoğan, Karataş Köyü girişinde kendisini karşılayan köylülerle sohbet etti, çocuklara oyuncak hediye etti. Kurban Bayramı tatilini eşi Emine Erdoğan ve ailesiyle geçiren Erdoğan, bir vatandaşın Emine Erdoğan’ı kastederek "Yenge nerede?" sorusuna, "Yenge torunun yanında" diye karşılık verdi.

Konutları gezdi

Başbakan Tayyip Erdoğan, Karataş Köyü’ndeki konuşmasının ardından örnek konutları gezdi, işçilerle hatıra fotoğrafı çektirdi. Erdoğan, bu arada Türk bayraklarının katlanarak evlerin çatısında toplanmasına kızarak "Bayrakları niye öyle tutturdunuz? İndirin onları öyle çekelim fotoğrafı" dedi. Erdoğan ve beraberindekiler Karataş’taki incelemelerinin ardından Aspendos Antik Tiyatrosu’na geçti. Erdoğan’ın 2 bin yıllık tarihi tiyatrodaki gezisi basına kapalı gerçekleşti.


hurriyet