İki hastanede deprem alarmı


1999 depreminde büyük hasar gören iki fakültenin orta şiddetli bir depremde yerle bir olacağını belirtiliyor.İstanbul Üniversitesi Rektörü Mesut Parlak'ın Çapa ve Cerrahpaşa Tıp Fakülteleri'nin taşınmasıyla ilgili "Başbakan'a karşı mahcubum" açıklamasıyla başlayan tartışmalar sürüyor.
HASTANELERE ACİLEN EL ATILMASI GEREKİYOR
Başbakan Erdoğan'ın teklif ettiği Olimpiyat Stadı yanındaki 1500 dönümlük arazinin fakülte senatosunca reddedilmesi nedeniyle hastanelerin taşınamaması 'deprem' tartışmalarını yeniden alevlendirdi. 1999 depreminin ardından yapılan çalışmalarda orta şiddette bir depreme bile dayanmalarının mümkün olmadığı tespit edilen hastanelere acil olarak el atılması gerekiyor.

YENİDEN YAPILAMAZ
Türkiye Jeofizik Kurumu Onursal Başkanı Prof. Dr. Ahmet Ercan, Çapa Tıp Fakültesi'nin bazı bölümlerinin önceden güçlendirildiğini belirtti. Ancak şu anda yapılan bir çalışmanın olduğunu bilmediğini anlatan Ercan, "Hastanenin yeniden yıkılıp yapılması mümkün değil. Güçlendirme amacıyla kolonların açılarak paslanmasının giderilmesi de fiziki olarak mümkün değildir" dedi. Ercan, deprem gerçeğinin unutulamaması gerektiğini belirterek çalışmaların hızlandırılmasını ve hastanelerin taşınmasını istedi.

BAŞKA HASTANELER DE AYNI DURUMDA
İ nşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Cemal Gökçe, sadece Çapa'nın değil İstanbul'daki bir çok hastanenin depreme karşı güçlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi. Sağlık kuruluşlarının depremde başvurulacak ilk binalar olduğuna dikkat çeken Gökçe, "Hastanelerin önemli bir kısmının geçmişte yapılan analizlerle depreme dayanıksız olduğu ortaya konulmuştu. Bu binaların güçlendirilmesi gerekiyor" dedi.

İstanbul'da olası depremin yıkıcı olacağını aktaran Gökçe, hastanelerin diğer binalar gibi değerlendirilmemesi gerektiğini kaydetti. Gökçe, "Hastanelerin içinde sağlık hizmetinde kullanılan birçok tesisat bulunur. Bu araç ve gereçlerde önemlidir. Biz bırakın hastanelerin yıkılmasını hasar görebileceği ihtimalinde bile güçlendirme çalışması yapılmasını öneririz" dedi. (Bugün)

ensonhaber