Tatilin son günü yola çıkanlar, TEM otoyolunun Bolu ve Düzce kesimlerinde İstanbul istikametine doğru yoğunluğa neden oldu.

Ancak yoğunluğa rağmen trafik akışında sorun yaşanmıyor. Araçlar konvoy oluşturmadan ilerliyor.

Bolu Dağı tüneli girişinde polis, trafiğin yoğunlaştığı zamanlarda sürücüleri, araçlarını yavaş kullanmaları için uyarıyor.

Ankara ve Bursa istikametinden gelen araçların kesişme noktası olan Kandıra turnikeleriyle Gültepe tünelleri arasındaki bölümde zaman zaman yoğunluk görülüyor.

Bu da, tünellerdeki güçlendirme çalışması nedeniyle yolun bir kısmının burada tek şeride düşürülmesinden kaynaklanıyor.

Kocaeli'de de, İstanbul'a dönüş istikametinde hareketlilik yaşanırken deniz ulaşımında da herhangi bir aksama yok.

Polisten selektörlü uyarı

Bazı ekipler ise yolda karşılaştıkları araçlara selektör yaparak, sürücülerin refleksini ölçüyor.

Selektöre aynı şekilde karşılık vermeyen ve dalgın oldukları anlaşılan sürücüler telsiz anonslarıyla bildirilerek, güzergahtaki diğer ekiplerce durduruluyor.

Bu sürücülerle görüşen trafik polisleri yorgun ve dalgın araç kullananların dinlendikten sonra yollarına devam etmelerini istiyor.

Havalimanları ve terminaller yoğun


Tatilinin son gününde otogarlarda yoğunluk hakim. İstanbul Esenler'de otobüsler hem girişte hem çıkışta uzun kuyruklar oluşturdu. Otogar girişinde yolcular otobüslerden inip yürüdü, İstanbul dışına çıkacak otobüsler saatinde kalkamadı.

İzmir'de de havalimanı ve otobüs terminallerinde yoğunluk yaşanıyor.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı'nda özellikle güvenlik ve bilet kontrol noktalarında uzun kuyruklar oluşuyor. Havalimanı yetkilileri, özellikle sabah saatlerinde yaşanan sıkışıklığın günün ilerleyen saatlerinde dağıldığını ifade etti.

Havalimanında otopark ücreti ödemek istemeyen vatandaşların yol kenarına park etmesi nedeniyle gelen yolcu bölümü çıkışında uzun araç kuyrukları oluştu.

Öte yandan, İstanbul ve doğu illerinden uçak seferlerinin bir kısmı, bu bölgelerdeki olumsuz hava koşulları nedeniyle yarım saat ile bir saat arasında gecikmeye uğradı.

İzmir Şehirlerarası Otobüs Terminali'nde de yoğunluk yaşandı. Terminal yetkilileri, vatandaşların bayram tatili dönüşü için çoğunlukla son günü tercih ettiğine dikkat çekerek, sıkıntılar yaşandığını ifade etti.

Otobüs şirketlerinin çok sayıda ek sefer koyduğunu belirten yetkililer, hava şartlarından dolayı aksayan bir seferin bulunmadığını ifade ettiler.

Öte yandan, İzmir Otobüs Terminali çıkışında vatandaşların araçlarını yol kenarına park etmesi ve bu bölgede trafik ışıklarının çalışmaması nedeniyle trafik akışında uzun süreli kesintiler yaşanıyor.
cnntürk