Ergenekon davasının bugünkü duruşmasında emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün çapraz sorgusu devam ederken, duruşmada oturduğu yerden konuşan tutuklu sanıklardan Abdulmuttalip Toncer, Mahkeme Başkanı Köksal Şengün tarafından salondan atıldı. Veli Küçük, Tuncay Güney'in kendi elemanı gibi anlaşıldığını belirtirken, Mahkeme Başkanı Köksal Şengün, "Buna açıklık getirin o zaman" dedi.

KÜÇÜK'E DREJ ALİ'Yİ SUSURLUK'A GÖNDERDİN Mİ SORUSU
Duruşmaya tutuklu sanık emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün çapraz sorgusu ile devam edildi. Çapraz sorgu sırasında kamuoyunda Drej Ali olarak tanınan Ali Yasak'ın avukatı Şevket Küçük, Veli Küçük'e, "Ali Yasak ile susurluk olayından önce mi sonra mı tanıştınız" diye sordu. Küçük ise, daha sonra tanıştığını ifade etti. Şevket Küçük'ün, "Susurluk olayında Abdullah Çatlı'nın çantasını aldırmak için Ali Yasak'ı kaza yerine gönderdiniz mi, öyle bir çanta var mı?" şeklindeki sorusuna ise Küçük, "O zamanlar Ali
Yasak'ı tanımıyordum. Böyle bir çantadan haberim yok" diye yanıt verdi.
Daha sonra Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, Veli Küçük'e sorular yöneltti. Pekgüzel, "Tuncay Güney ile aranızda bir husumet oldu mu" diye sordu. Küçük ise, "Savunmamda bu konuyu açıkladım" diye yanıt verdi. Pekgüzel, "ABD'ye gittiğinizde Tuncay Güney'i aradınız mı, aradıysanız telefonunu nasıl buldunuz" diye sorunca Küçük "Bu konuyu savunmamda anlattım" diye yanıt verdi.

BUNLAR YÖNLENDİRME SORULAR MI?
Savcı Pekgüzel'in, "Tuncay Güney sizi Bilecik'te ziyaret etti mi" şeklindeki sorusuna Küçük, "Bu sorular yönlendirme sorular mı? Ona göre cevap verip, vermeyeceğim konusunda karar alacağım" deyince Savcı Pekgüzel, "Yönlendirmeli soru değil. Cevap vermiyorum diyebilirsiniz. Bu hakkınız" dedi. Bunun üzerine Küçük, ses tonunu yükselterek, "Cevap vermiyorum" dedi. Savcı Pekgüzel'in, "Adil Serdar Saçan ile aynı yerde çalıştınız mı? Aranızda hiçbir husumet oldu mu?" şeklindeki sorusu üzerine Küçük Mahkeme
Başkanı Köksal Şengün'e bakarak, "Bu konuyu açıklamıştım. Ama savcı dinlememiş" dedi.

NOTLARIMIN AÇIKLANMAMASI İÇİN YAZI GÖNDERİLDİ
Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, "Terör örgütü DHKP-C davalarına bakan avukat Behiç Aşçı ölüm orucundayken Aşçı'nın 45 kiloya düştüğünü, hatırlı kişilerin devreye girdiği takdirde ölüm orucundan vazgeçebileceği konusunda konuşmalarınız ve notlarınız var" dedi. Bunun üzerine Küçük, Mahkeme Başkanı Şengün'e, "Bu sorunun geriye alınmasını istiyorum. Jandarma Genel Komutanlığı ajandamdaki notların açıklanmaması konusunda savcılığa yazı göndermiştir" dedi. Savcı Pekgüzel ise, ajandanızdaki o yazı ajandanızdaki görev yaptığınız dönemdeki notlara ait" dedi. Bu sırada Veli Küçük'ün avukatlarından Tayfun Ilıca söz aldı. Ilıca, "Cumhuriyet Savcıları dün sorularını sordu. Ne oldu da bugün tekrar soru soruyorlar. Dün akşam notlarına yeniden mi çalıştılar da bugün yeniden sorular soruyorlar? Eğer böyle geriye dönersek, bu dava bitmez" diye konuştu.

Pekgüzel ise "Biz savunmanın dün bitmesini beklemiyorduk. Ondan dolayı soru hazırlamamıştık. O an sadece aklımıza gelen soruları yönelttik" dedi. Mahkeme Başkanı Şengün'de avukat Ilıca'ya, "Yasa maddesi açık. Sorularını sorabilirler" derken, Veli Küçük ise, "Dün iki savcı sorularımız bitti dediler. Kabul etmiyorum" diye konuştu.
NURİ VE VEDAT ERGİN'İ TANIMIYORUM
Daha sonra Savcı Pekgüzel'in, "Kamuoyunda Jitem olarak bilinen Jandarma İstihbarat Grup Komutanlığı'nı sen mi kurdun?" sorusuna Küçük, "Jandarmadan sorulabilir" şeklinde yanıt verdi.
Duruşmada tekrar söz alan avukat Tayfun Ilıca, "TSK'da her türlü kuruluş yasalarla ve meclis kararlarıyla kurulur. Müvekkilim kendi başına bir kuruluş, kurması söz konusu olamaz" dedi.
Daha sonra Cumhuriyet Savcısı Nihat Taşkın'ın, "Tanık olarak dinlenen Edirne Emniyet Müdürü Hanifi Avcı ifadesinde Ali Fevzi Bir ve Sami Hoştan, takip ediliyordu. Veli Küçük konumu itibariyle takip edilemiyordu. Ondan deşifre edilemedi" şeklindeki beyanları sorması üzerine Küçük, "Bu konuda dün cevap verdim. Avcı'nın hangi amaçla bu ifadeleri verdiği bellidir" dedi. Nihat Taşkın daha sonra "Uşak Cezaevi'nde çıkan isyan sırasında Nuri Ergin ve Vedat Ergin kardeşlerin "Mustafa Duyar'ı ben öldürdüm. Bu
devlet bana öldürttü. Veli ağabeye sorun" şeklinde beyanları var. Bu kişileri tanıyor musunuz?" diye sorunca Küçük, "Tanımıyorum, bu kişilere sorun" diye yanıt verdi.

GÜNEY SANKİ ELEMANIMMIŞ GİBİ ANLAŞILIYOR
Duruşmada üye hakim Hasan Hüseyin Özese, "Tuncay Güney ile hangi yıl tanıştınız" diye sorunca Küçük, "Yanlış olmasın ama 1990 yada 91'di galiba" diye yanıt verdi. Özese, "Tuncay Güney ile ilişkinizi açar mısınız" diye sorunca Küçük'ün, Mahkeme Başkanı Şengün'e, "Tuncay Güney sanki elemanımmış gibi anlaşılıyor" demesi üzerine Şengün, "Buna açıklık getirin o zaman" dedi. Küçük daha sonra Tuncay Güney ile ciddi bir yakınlığının olmadığını en son 2000 yıllarında görüştüğünü söyledi.
Küçük devamında, "Bir konuya açıklık getirmek istiyorum" diyerek, "Basında Sinagog'a gittiğim yer alıyor. Hayır ben Sinagog'a gitmedim. Türk Ortodoks Patrikhanesi'ne gittim. Oğuz Boyunun kurduğu patrikhaneye gittim, bundan sonrada gideceğim" dedi.

BEN TOPRAĞIMI YABANCILARA SATMAM
Üye Hakim Hasan Hüseyin Özese, daha sonra Veli Küçük'e "Emekli olduktan sonraki ticari ilişkilerinizi sırasıyla anlatır mısınız" dedi. Küçük'ün açıklamalarının ardından avukatı Tayfun Ilıcalı söz aldı. Ilıcalı müvekkili Küçük'e "Bilecik'te kurulan çimento fabrikası yanlış anlaşılmaması için neden Bilecik'te kuruldu" diye sordu. Küçük ise, "Benim memleketim, benim köyüm kalkınsın, ondan dolayı" dedi.
Duruşmada daha sonra avukatı ve kızı Zeynep Küçük, Veli Küçük'e, "Fabrikanın Bilecik'te kurulmasını yabancı şirkete siz mi tekli,f ettiniz, yoksa şirketten mi size Bilecik konusunda teklif geldi?" diye sordu. Veli Küçük ise, "Benim çimento fabrikası Rdğa yazı göndermiştir" dedi. Savcı Pekgüzel konusunda bilgim yok. Söz konusu şirket araştırma yapmış ve Bilecik'i uygun görmüşler" dedi.
Daha sonra Savcı Pekgüzel araya girerek, "Biz çimento fabrikası ile ilgili soru sormadık. Kendi vekilleri bu konuyu açtılar. Ondan bizde soru sormak istiyoruz" diyerek, "Çimentonun fabrikasının kurulacağı Türkmen köyünün çevresinde askeri tesis var mıydı?" diye sordu. Veli Küçük de "Bilecik'in eski belediye başkanı Mehmet Seven savcılar tarafından İstanbul'a çağrıldı. Çünkü basında "Veli Küçük stratejik öneme hayiz bölgeyi yabancılara sattı" şeklinde haberler vardı. Savcılar Mehmet Seven'e "buralar
stratejik öneme sahipmiş. Veli Küçük nasıl fabrika kuruyor" şeklinde sorular yöneltmişler. Ben vatanımı toprağımı yabancılara satmam, satmadım. Bu konularda onlardan hassasım. Askeri birlik fabrikanın kurulacağı yerin 23 kilometre uzağında kalıyor" diye konuştu.
Savcı Pekgüzel daha sonra, "Bu arazi ormanlık bölge mi?" diye sorunca Küçük, "Cevap verdim" dedi. Savcı Pekgüzel, "Orman yasalarından size dava açılmış. Bu soruyu ondan sordum" diye konuştu. Veli Küçük ise, "Bu beni ilgilendirmez" dedi.

TONCER SALONDAN ATILDI
Duruşmada susurluk hükümlüsü Sami Hoştan söz alarak, "Hanifi Avcı Ataköy'de bir ofiste Abdullah Çatlı ile bir araya gelmiş mi? Bunun sorulmasını istiyorum. Bende oradaydım" dedi. Mahkeme Başkanı Şengün ise, "Hanifi Avcı buraya tanık olarak geldiğinde sorarsın" dedi.
Bu sırada Mahkeme Başkanı Şengün'ün sanıklara yönelik, "Oturduğunuz yerden konuşmayın. Kendinizi salondan attırmayın" uyarısında bulundu. Oturduğu yerden konuşmaya devam ettiği görülen tutuklu sanıklardan Abdulmuttalip Toncer, Mahkeme Başkanı Şengün tarafından salondan atıldı.

KÜÇÜK'ÜN KIZINA KOVULDUK EY HALKIM UNUTMA BİZİ SORUSU
Duruşmada daha sonra Veli Küçük'ün kızı ve avukatı Zeynep Küçük söz aldı. Küçük, "İstanbul Hukuk Fakültesi mezunuyum, Veli Küçük'ün kızıyım. Bu operasyonlar yapılıncaya kadar kamu kuruluşunda 11 yıl boyunca hukukçu olarak görev yaptım. Ben kızımla yaşıyorum. Sabah saat 06:30'da kapı çalındı ve baktığımda kapıda 10 kişi sivil olarak duruyordu. O yaşa kadar yaşadıklarımızdan ötürü bir tedirginlik vardı. Kim olduklarını sordum ve bana polis olduklarını, arama kararlarının bulunduğunu ifade ettiler. Kapıyı
araladığımda bir de kamera gördüm. Ancak ben polis olduklarına inanmadım. Daha sonra yanlarında bulunana mahalle muhtarı kendisini tanıttı. Polislerde kimliklerini gösterdikten sonra ben kapıyı açtım. Ben kapıyı açınca 10 kişi evime hızlıca daldılar. Bilgisayarımın beynini söktüler. Ben kendilerine "suç ne, niye arama yapıyorsunuz" dememe rağmen, bana herhangi bir şey söylemediler. Ben onlara "lütfen çocuğumu uyandırmayın" dedim. Çünkü çocuğum uyansaydı bu durumu çocuğuma açıklayamazdım. Emin Çölaşan'ın
"Kovulduk Ey Halkım, Unutma Bizi" isimli kitabı vardı. Bana bir polis memuru "bu kitap neden burada" şeklinde soru sordu. Bende okuduğumu söyledim. Çocuğum uyanmadan bir an önce gitmelerini istiyordum. Evimdeki bilgisayarların beyinlerin ve çocuğum oyun CD'lerini aldılar. Evden çıktıkları sırada bana "bunları sen Terörle Mücadele Sağ Masa Büro Amirliği'nden alabilirsiniz" dediler. O zaman anladım ki terör kapsamında bir arama yapılıyor. Aramanın sonlarına doğru babamlarla irtibat kurdumğumda, babamlar Rdğa
yazı göndermiştir" dedi.

Ben sermaye piyasaları konusunda uzman avukatlık yapıyordum, ceza avukatlığını bilmiyordum. Ben saha sonra bir kişinin evi hangi şartlarla, neden aranır şeklinde araştırma yaptım. Ancak evimde arama yapılması için hiçbir şey bulamadım. Polisler son derece kibarlardı. 39 yaşındayım. Ülke sorunlarıyla ilgiliyim, her türlü gazeteyi olur, haberleri takip ederim. Babam gözaltına alınmadan önce de Ergenekon haberlerini takip
ediyordum. Allah'tan internetten Lobi belgesini indirmemişim, yada görüşmelerimde "Muzaffer Tekin neden halen tutuklu, neden halen davası açılmadı" şeklinde konuşmalar yapmamışım. Eğer bunları yapsaydım bugün burada olmaz, sanıklar arasında olurdum. Ben Türkiye Cumhuriyeti'nin laikliğe karşı odak haline gelmiş bir hükümet tarafından yönetilmesini kabul edemiyorum. Hükümetten memnun değilim. Muhalefetten de memnun değilim. İktidardakiler muhalefetteki partilerden güçlerini alıyorlar. "Nasıl giderlerse
gitsinler" demişimdir. Ama tamamen şansımdan dolayı tutuklanmamışımdır. İddianame hazırlanmadan önce, iddianamenin içeriğini basından öğreniyordum. Hatta Osman Yıldırım'ın çelişkili ifadelerini basından takip ediyordum" diye konuştu.

VELİ KÜÇÜK'TEN ESPRİ
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki duruşma salonunda görülen davanın bugün yapılan 27. duruşmasının öğleden önceki bölümü tamamlandı.

Mahkeme heyeti, duruşmaya saat 13.30'a kadar öğle arası verdi.

Verilen ara sırasında tutuklu sanıklardan emekli Tuğgeneral Veli Küçük, salona izleyici olarak gelen bazı yakınları ile kısa süreli sohbet etti.

Veli Küçük, bu sırada hatırını soran bir yakınına, esprili şekilde ''Yargılanıyoruz. 400 sene falan istiyorlar. Göz açıp kapayıncaya kadar geçer'' dedi.

ensonhaber