Iraklı gazeteci Muntasar El Zeydi'nin, ABD Başkanı George W. Bush'a ayakkabılarını fırlatması, basın meslek örgütleri ve akademik çevrelerde çeşitli yorumlara ve tepkilere neden oldu.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Orhan Erinç, ABD Başkanı Bush'a, Irak Başbakanı Nuri El Maliki ile düzenlediği basın toplantısı sırasında ayakkabılarını fırlatan Iraklı gazeteci Muntasar El Zeydi'nin davranışıyla ilgili, olayın gazetecilikle bağdaşmadığını söyledi.

Erinç, gazetecilerin böyle bir toplantıda konuşulanları dinlemek ve kamuoyuna aktarmakla görevli olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

''Gazetecilerin o toplantı süresince veya gazeteci sıfatını taşıdığı sürece, kişisel duygularını veya tepkilerini dile getirme hakkı yok. Ama ne yazık ki 'militan gezetecilik' tanımı kapsamında, dünyanın çeşitli yerlerinde gazeteciler, kişisel yaklaşımlarını gündeme getirme veya uygulama yanlışlığına düşüyorlar. Irak'taki olay da bunun son örneği. Gazetecilik açısından anlaşılır bir yaklaşım değil. Anlaşılıyor ki oraya gazeteci sıfatını kullanarak girmiş. Güvenlik aramalarında yanında bir başka şey geçirememiş bir protestocu. Oraya protesto için girmiş. Görevli olarak orada bulunan bir gazetecinin böyle bir yaklaşım sergilemesi akıl alacak bir şey değil.''

TGF BAŞKANI BİLGİN
Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Nazmi Bilgin de gazetecilik mesleğinin tarafsızlığın, yansızlığın, dürüstlüğün simgesi olması gereken bir meslek olduğunu belirtti.

Bilgin, ''Herhangi bir liderin, bu Amerikan Başkanı da olsa fikirlerine katılmamaya saygı gösteririm. Ancak, bunun yolu ayakkabılar değil, kalemler, kameralar ve düşünceler olmalıdır'' dedi.

ETİK DIŞI DAVRANIŞI KABUL ETMEK DURUMUNDA DEĞİLİZ AMA...
Gazi Üniversitesi (GÜ) İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Korkmaz Alemdar da bu kadar üst düzey bir basın toplantısında, bir gazetecinin ayakkabı atması ya da bilgi edinmek için bulunduğu yerde tavrını göstermesinin kabul edilebilecek bir şey olmadığını söyledi.

Prof. Dr. Alemdar, sözle dahi olsa kişisel yaklaşımlarla belli ölçülerin dışına çıkmanın, gazeteci açısından kabul edilebilir bir şey olmadığını, bunun teamüllere de aykırı bulunduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

''Ama, Irak'taki durumun farklılığı var. Şu başının üzerinden ayakkabı uçan Başkan George W. Bush, gerçek olmayan bir bilgi üzerinden bu ülkenin işgaline yol açtı. Bu işgal, Irak'ta binlerce kişinin ölümüne, sakat kalmasına, işini kaybetmesine ve ülkeyi terk etmesine yol açan bir dramın sebebi oldu. Dolayısıyla gazetecinin ayakkabı atması 'İyi mi, kötü mü?' diye konuşulurken, bu dünyanın en utanç verici müdahalesi, dünyanın eleştiri ve muhalefetine rağmen yapıldı. Bir gazetecinin etik dışı davranışını kabul etmek durumunda değiliz, ama ABD Başkanı'nın yaptıklarını kime şikayet edeceğimizi bilmiyoruz. Iraklı gazetecinin davranışını kabul edemeyeceğiz, ama ABD Başkanının uluslararası ilişkiler ve teamüllere aykırı davranışı ne olacak?''

ensonhaber