ADALET Bakanlığı’nın Türkiye’de 225 Ağır Ceza ve Çocuk Ağır Ceza mahkemesine koyduğu kamera kayıt sistemi, Bursa’daki Ağır Ceza mahkemelerinde de uygulanmaya başlandı.

25 YILA KADAR HAPSİ İSTENİYOR
Sistem sayesinde Hüseyin Üzmez’in bugün 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki üçüncü duruşması kamera kayıt sistemi ile sesli ve görüntülü olarak kayıt altına alınacak. Mahkeme çalışanları duruşmanın yapılmadığı salonda dün incelemelerde bulundu. Bu arada Hüseyin Üzmez’in savunmasını üstlenen avukatı Bayram Sabah, müvekkilinin bu sabahki duruşmada hazır bulunacağını açıkladı. 28 Ekim’deki ikinci duruşmada 6 aydır kaldığı cezaevinden tahliye edilen Vakit Gazetesi yazarı 76 yaşındaki Hüseyin Üzmez hakkında 25 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Mahkeme, davaya müdahil olmak isteyen Sosyal Hizmetler Genel Müdürlüğü (SHGM) ve Bursa Barosu’nun taleplerini değerlendirecek.

AVUKAT YENİDEN MUAYENE İSTEYECEK
Yargılamaya, olay sonrası Bursa Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından koruma altına alınan B.Ç. ile kendisine Bursa Barosu tarafından tahsis edilen avukatı Rezzan Alyanak’ın katılması bekleniyor. Yargılamada B.Ç.’nin savunmasını üstlenen Rezzan Alyanak’ın, Üzmez’in tutuklanmasını talep etmesi bekleniyor. Alyanak’ın ayrıca, ’Yaşananlardan dolayı beden ve ruh sağlığı bozulmadığı’tanısı koyan İstanbul Adli Tıp Kurulu 6’ncı İhtisas Dairesi’nin kararına itiraz edip, B.Ç.’nin tekrar muayene edilmesini isteyeceği öğrenildi.

(Vatan)