MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural’a TÜİK’ten ulaşan bir bilgi mektubu, seçmen sayısı artışıyla ilgili tartışmalar konusunda yeni iddiaları gündeme getirdi. Mektupta “Sayımın yapıldığı aylarda MERNİS’te bulunan canlı nüfus 72,4 milyondu. Ağustos 2007’de bu sayı 64 milyon 574’e yükseldi.

BİR GECEDE 5 MİLYON EKLENDİ
MERNİS’le TÜİK’in sayımı arasındaki fark 7 milyon 826 bin oldu. Çift T.C. kimlik numaralı vatandaşlar olduğunun ileri sürüldü. Araştırmamızda yaklaşık 80 bin kişinin bu durumda olduğu tespit edildi. TÜİK kayıtlarına girmeyenleri tek tek bulmaya çalıştık. Bu işlem Kasım 2007’ye kadar devam etti. Aralık ayı içerisinde bir sabah bilgisayarımızda açtığımızda ulaşılamayan yaklaşık 5 milyon kişinin nüfusa eklendiğini gördük ve ‘sayım bitmiştir’ denildi.

DAĞDAKİ PKK'LI DA SEÇMEN OLDU
21 Ocak 2008’de de Devlet Bakanı Nazım Ekren ve İçişleri Bakanı Atalay birlikte basın toplantısı yaparak nüfusu 70 milyon 586 bin 256 olarak açıkladılar. Ulaşılamayan beş milyon kişiyi sayım memuru görmemiş ve şahıs bilgilerini içeren form doldurulmamıştı. Aynı basın toplantısında ‘ulaşılamamış bir tek kişi kalmamıştır’ dediler.”Vural’a gönderilen mektupta, “Bugün dağda olan veya çatışmalarda ölmüş PKK’lıların isimlerinin ailelerinin bulunduğu adrese seçmen olarak kaydedilme ihtimali çok yüksektir” denildi.

Akşam