TÜRKİYE DESTEK İÇİN ŞART KOŞTU
AB ülkeleri “Atalanta Operasyonu” ile Somalili korsanlarla mücadele etmeye hazırlanıyor. Genelkurmay Başkanlığı, Atalanta Operasyonu’na katkıda bulunmak üzere hazırlık yapıyor. Ancak, Türkiye’nin Somali’ye gemi ya da asker göndermek için AB’ye ön şartı var. O da Atalanta misyonunun karar mekanizmalarında yer almak. Atalanta ile ilgili bugün Brüksel’de yapılacak Güç Tescil Konferansı’na Türk yetkililer de katılacak. Türk tarafı Nice Antlaşması’nda öngörülen istişare mekanizmasının işletilmesini ve misyonun “karar ve komutasına” katılmayı istiyor.

Nice Antlaşması’nda öngörülen istişare mekanizmasının Türkiye ile ìdoğru dürüst işletilmemesi” nedeniyle AB’nin Çad ve Orta Afrika Cumhuriyeti’ne konuşlandırdığı barışı koruma gücü talebini reddetmişti. Ankara, AB’nin benzer askeri misyonlarda Nice Anlaşması’nın gereklerini yerine getirmeyerek, alınacak kararlarda emrivaki ile karşılaşmaktan mustarip. AB’nin çeşitli operasyonlarına desteğini 2000’li yılların başından beri sürdüren Türkiye, siyasi gerekçeler nedeniyle yaşanan sıkıntılara çözüm getirilmemesini eleştiriyor ve bu nedenle Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası (AGSP) çerçevesinde AB’ye destek vermekten kaçınıyor.

3’ü fırkateyn 7 geminin yer alacağı, keşif uçaklarının destek vereceği operasyon, Somali’ye yardım götüren gemileri de koruyacak. AB’nin ilk deniz misyonu “Atalanta Operasyonu” gıda yardımı taşıyan BM gemilerine eskortluk başta olmak üzere “saldırıya açık gemileri koruma ve korsanlara karşı caydırıcılık, önleme ve baskıyla” görevlendirildi. Filonun komutası İngiltere’deki Northwood üssünden komuta edecek olan İngiliz Amiral Philip Jones ve Yunan meslektaşı Antonius Papaioannou’ya ait olacak.

NESLİHAN VE KARAGÖL BİR AYDIR ELLERİNDE
Korsanlarca kaçırılan YA-SA Denizcilik’e ait ‘’Ya-Sa Neslihan’’ adlı kuru yük gemisi 47 gündür, YDC Denizcilik’e ait ‘’Karagöl’’ 33 gündür korsanların elinde bulunuyor. YDC Denizcilik’in Avukatı Kubilay Marangoz, açıklamada, mürettebatı Kurban Bayramı’ndan önce kurtarmak için büyük çaba harcadıklarının belirterek, bunun gerçekleşmemesinin üzüntüsünü yaşadıklarını söyledi. Her iki gemi de Aden Körfezi’nde korsanlarca kaçırılmıştı.

(Akşam)