Bakanlığının ve hükümetin gündeminde affın söz konusu olmadığını vurgulayan Şahin, bu konuya son noktayı koydu.
Adalet Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Kahraman ve bazı bürokratlarıyla gittiği Adalet Sarayı'nda, personel ile bayramlaşan Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, gazetecilerin gündeme ilişkin sonularını yanıtladı.

ENDİŞEYE GEREK YOK
Şahin, ''Cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlü sayısının 100 bini geçmesinin nedenlerinin'' sorulması üzerine, bunun sosyo ekonomik nedenleri olabileceğini söyledi. Bakan Şahin, ''Nüfus artışı olabilir ama ben en önemlisi olarak son yıllarda suç ve suçluyla mücadelede Türkiye'nin başarılı olmuş olmasını gösteriyorum'' dedi.

Organize suç örgütleriyle mücadelede son yıllarda önemli başarılar elde edildiğini anlatan Şahin, ''Endişeye hiç gerek olmadığı kanaatindeyim, her türlü tedbiri alıyoruz. Sayının artmış olması dikkatleri çekiyor ancak bu sayının artmış olması yeni tedbirler almamızı da gerektirdi, tedbirleri alıyoruz'' diye konuştu.

''Geçmiş dönemde çıkmış aflar bu sonucu etkiledi mi?'' şeklindeki sorulara karşılık da Şahin, Türkiye'de periyodik aralıklarla aflar çıktığını, bu afların çıkmış olmasının, suç işlemeyi düşünen kişileri, ''Nasıl olsa bir af daha çıkar, kurtulurum'' şeklinde bir düşünceye itmiş olabileceğini belirtti.

HER AF SUÇ VE SUÇUYU ARTIRAN BİR ETKEN OLUYOR
Bakan Şahin, ''Şunu herkes iyi bilsin, Adalet Bakanlığı'nın gündeminde, hükümetimizin gündeminde bir af söz konusu değildir'' diye konuştu. Affın çıktığı 1999 yılında muhalefet milletvekili olarak Parlamento'da bulunduğunu hatırlatarak, ''Orada, 'Her af suç ve suçluyu artıran bir etken oluyor' demiştim. Şimdi Adalet Bakanıyım, bu sözümün arkasındayım'' diyen Şahin, ''Hiç kimse af çıkacak düşüncesiyle lütfen aklına suç işlemeyi getirmesin'' dedi.

İMRALI’DA SAYI ARTACAK
İmralı Cezaevi'ndeki iyileştirme çalışmalarıyla ilgili bilgi de veren Bakan Şahin, orada başka tutuklu ve hükümlülerin de kalabileceği sayıyı artırmayı planladıklarını, bu konuda inşai faaliyete başladıklarını hatırlattı. İnşai faaliyetin şu anda devam ettiğini kaydeden Şahin şunları söyledi:

İnşaat mayısta bitecek ''Bittikten sonra oraya yeni tutuklu veya hükümlü sevk eder miyiz, etmez miyiz bunun kararını daha sonra vereceğiz. Bu tamamen bizim İmralı'da F Tipi Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu kapasitesini genişletme düşüncesinin ürünüdür.” Orada kalan personel için lojman inşaatı da yapıldığını anlatan Bakan Şahin, inşaatların mayıs ayına doğru bitmesinin planlandığını bildirdi.

(Bugün)