Bedava kömürü az bulanlar eylem yaptı


Şanlıurfa'da bedava kömürün gramajını eksik bulup eylem yaptılar.Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'nın (SYDV) dar gelirli ailelere yönelik yakacak yardımı kapsamında dağıttığı kömür torbalarının miktarının eksik olduğunu iddia eden bir grup, eylem yaptı.

Sabah saatlerinde SYDV'nin Ofis Mahallesi'ndeki dağıtım merkezine giden kimi vatandaşlara bir tona denk gelecek şekilde 30, kimine 35 torba kömür dağıtıldı.

Kendilerine verilen belgede 40 torba kömür dağıtılacağının yazıldığını belirten vatandaşlar, yardımların eksik dağıtıldığını iddia ederek, görevlilere itiraz etti.

Belgelerde yazım yanlışı olduğunu, bazı torbalarda 25 kilogram yerine 30-35 kilogram kömür bulunduğu belirten yetkililer, vatandaşları ikna etmeye çalıştı. Buna rağmen itirazlarını sürdüren vatandaşlar, Diyarbakır yolu üzerindeki Kaymakamlık konutuna kadar yürüdü.

Kaymakam Kemal Yıldız ile görüşmek isteyen ancak kapıdaki görevliden makamında olduğunu öğrenen gruptakiler, Hürriyet Caddesi'ndeki Hükümet Konağı'na gitti. Burada bir süre bekleyen vatandaşlar arasından seçilen 4 kişi, Kaymakam Kemal Yıldız ile makamında görüşerek, sorunlarını anlattı.

SORUN YANLIŞ ANLAŞILMADAN KAYNAKLI
Vatandaşları dinleyen Yıldız, daha sonra yaptığı konuşmada, yanlış anlaşılmanın olduğunu, torbaların tamamında aynı kiloda kömür bulunmadığını ancak hak sahiplerine her halükarda birer ton kömür yardımı yapıldığını söyledi.

Vatandaşlara dağıtılan kömür alım belgesinde yazım yanlışı olduğunu aktaran Kemal Yıldız, ''tartıda bazen 40, bazen 30-35 torba kömür bir tona denk geliyor. Yanlışlık belgede 40 torba yazılmasından kaynaklanıyor. Bunu kısa sürede düzelteceğiz. Yılda ortalama 4 bin dar gelirli aileye sorunsuz şekilde yakacak yardımı yapıyoruz.

Bu konu üzerinde hassasiyetle duruyoruz. Kesinlikle hiç kimseye eksik kömür verilmiyor. Listede adı olan her vatandaşımıza bir ton kömürü eksiksiz dağıtılacak. Bundan kimsenin şüphesi olmasın'' dedi.

Görüşmenin ardından dışarıda kendilerini bekleyen arkadaşlarına durumu anlatan vatandaşlar, olaysız dağıldı.

ensonhaber