Nefes almanın güçleştiği Erzurum merkezi başta olmak üzere Manisa, Kütahya ve Kayseri gibi kentlerde kara bulutlar oluştu Hava kirliliğinin tehlikeli boyutlara ulaşmasında, bedava dağıtılan kalitesiz kömürlerin yakılması ve doğalgazdan kaçış etkili oldu.
Hava kirliliği, soğuk havayla birlikte kömürle yanan kalorifer ve sobaların yakılmasıyla arttı. Hava kirliliği, birçok kentte halkın sağlığını tehdit etmeye başladı. Nefes almanın güçleştiği Erzurum başta olmak üzere Manisa, Kütahya ve Kayseri gibi kentlerde kara bulutlar oluştu.

Hava kirliliğinin tehlikeli boyutlara ulaşmasında, bedava dağıtılan kalitesiz kömürlerin yakılması, yapılan zamlar nedeniyle doğalgazdan kömüre dönüş ve meteorolojik koşulların etkili olduğu belirtildi.

Sibirya soğuklarının yaşandığı Erzurum’da doğalgaz abone sayısı 50 bine ulaştı. Ancak, zamlar nedeniyle halkın üçte ikisi, soba ve kömürlü kaloriferden vazgeçmedi.

‘Bedava’da oran yüksek
Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV), 12500 aileye 25 bin ton kömür dağıttı. Kirliliği dile getiren CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın memleketinde halkın zehirlendiğini öne sürdü.

Atatürk Üniversitesi Çevre Sorunları Araştırma Merkezi Müdürü Yrd.Doç. Nuhi Demircioğlu, “Kömürdeki kükürtdioksit oranı binde 5 olmalı. Parasız dağıtılan kömürde kükürtdioksit oranı yüzde 1.5 ile 2.5 arasında değişiyor. Doğalgaz yüzde 81 zam görmüş. Hava kirliliğini tetikleyici kömür dağıtmak yerine doğalgazda sübvansiyona gidilmeli” dedi.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Erol Akpınar da, hava kirliliğiyle hasta sayısının yüzde 100 oranında arttığını belirterek, “Hava kirliliğinin özellikle yaşlılar, kalp ve akciğer hastalarında ölüm riskini artırdığı, kanser riskini de yükselttiği bilinmekte. Yaşlılar ve çocuklar kesinlikle bu havalarda dışarı çıkmamalılar” uyarısında bulundu.

‘Alarma gerek yok’
Erzurum Valisi Sami Bulut, “Kirlilik var, ancak, bu meteorolojik olaylardan kaynaklanıyor. Alarm verilecek durumda değiliz” dedi.

İZMİR: 8 bin ton kömür Konak’ta dağıtıldı. Gecekondu semtlerinde görüş mesafesi azaldı. Daha az rüzgâr alan ve kıyı semtlerde kirlilik arttı.

DENİZLİ: 2200 ton bedava kömür dağıtıldı.

BALIKESİR: 3500 ton bedava kömürün dağıtıldığı Balıkesir’de soba ve kaloriferlerin yoğun yakıldığı 20.00-23.00 saatleri arasında, partikül oranı en yüksek seviye olan 264, kükürtdioksitin de 40 mikrogram/metreküpe çıktı.

MUĞLA: Muğlalılar, nefes alamayacak hale geldi. Etrafı dağlarla çevrili kentin bacalarından çıkan duman kentin üzerine çöktü.

KÜTAHYA: Son bir ayda kükürtdioksit oranı 425 mikrogram/metreküpe, partikül madde oranı 941 mikrogram/metreküpe yükseldi.

Dün kükürtdioksit oranı 212 mikrogram/metreküp, partikül madde oranı 941 mikrogram/metreküp olarak tesbit edildi. Kentte kaçak ve Seyit Ömer kömürü kullamı yasaklandı.

ZONGULDAK: Kömür kentinde özellikle sabah ve akşam saatlerinde hava kirliliği yaşamı olumsuz etkiliyor.

Erdoğan kömürü savundu
Bedava kömür dağıtımı konusundaki eleştirilere yanıt veren Başbakan Erdoğan, şunları söyledi: “Sen evinde o sıcak köşelerde yatarken, o sıcağı bulamayan Ahmedim, Mehmedim, Fatmam, Haticem ne yapacak? Onu soğukta mı bırakacaksın? Ona el uzatması gereken kim? Devlet. Onun için valilerime, kaymakamlarıma, belediye başkanlarıma söylüyorum: ‘Uzanacaksın, gidip bulacaksın; kömürünü, sobasını vereceksin’ diyorum.”(Milliyet)