habertürkTuncay Güney'i Türk savcı ve hakimleri sorgulamayacak, avukatlar Kanada Mahkemesi aracılığıyla soru soracak. Sedef Şenkal Demir'in haberi

19.12.2008 14:02Ergenekon davasının görüldüğü mahkemenin dinleme kararı verdiği Tuncay Güney’i, Türk savcı ve hâkimleri sorgulayamayacak. Müdahil avukatlar da Güney’e sadece Kanada Mahkemesi aracılığıyla soru yönlendirebilecek.

HABER: SEDEF ŞENKAL DEMİR - CNA


Ergenekon davasının görüldüğü İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, itiraflarıyla soruşturmanın başlamasına neden olan Tuncay Güney’in Kanada’da ifadesinin alınmasına karar verdi. Ancak Güney’in sorgusunu Türk hâkim ve savcılar yapamayacak. Savcı ve hâkimler hazırlayacakları soruları Adalet Bakanlığı aracılığıyla Kanada makamlarına iletecek; sorguda gözlemci olarak yer alabilecek ancak sorgu yapamayacak.

SORGUDA AVUKATLAR BULUNACAK

Avukat Ali Rıza Dizdar, Kanada’da bulunan ve Ergenekon dosyasında tanık sıfatıyla yer alan Tuncay Güney’in, hakkında gıyabi tutuklama ve kırmızı bültenle arama kararı bulunmadığı için iadesinin istenmesinin sözkonusu olmadığını dile getirdi. Dizdar, Güney’in ifade aşamasını, uluslar arası hukuk kurallarına göre şöyle yorumladı:

“Mahkeme heyeti önce Güney’e sorulması istenen soruları belirleyecek, ardından Adalet Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı aracılığı ile Kanada adli makamlarından istinabe yoluyla Tuncay Güney’in ifadesinin alınması istenilebilecek.”

TUNCAY GÜNEY İSTERSE İFADE VERECEK


Kanada’da bulunduğu yerin adliyesine çağrılacak olan Tuncay Güney’e ilk olarak, Ergenekon davası konusunda bilgisi-görgüsü olup olmadığının sorulacağını belirten Avukat Ali Rıza Dizdar, “Güney’e ifade verip vermek istemediği sorulacak. Kabul etmezse hiçbir soru sorulamayacak. Kabul ederse gönderilen sorular sorulacak. Bu ifade sırasında Türkiye’den soruşturmayı yürüten savcı veya başka bir görevli bulunabilecek. Ancak kesinlikle hiçbir şekilde sorguya katılamayacak, direkt soru soramayacak ve müdahalede bulunamayacak” dedi.

YENERER’İN AVUKATINDAN GÜNEY’E SUÇ DUYURUSU

Bu arada Tuncay Güney’in dolandırıcılık suçundan yargılandığı İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvuran Ergenekon sanığı gazeteci Vedat Yenerer’in avukatı Vural Ergül, Güney hakkında kırmızı bülten çıkarılmasını istedi. Ergül, bu davada Güney hakkında gıyabi tutuklamaya kararı bulunduğuna ve Kanada’da yaşadığının tespit edildiğine dikkat çekerek suç duyurusunda bulundu. Mahkeme Ergül’ün bu talebini Şubat ayındaki duruşmada karara bağlayacak.