YSK Başkanı'ndan fazla seçmen açıklaması"Listelerde sorun var" Kütükler ne zaman kesinleşecek?

19.12.2008 13:46Yüksek Seçim Kurulu'nun fazla seçmen kaydı iddiaları nedeniyle YSK Başkanı Muammer Aydın başkanlığında olağanüstü toplandı. YSK Başkanı Muammer Aydın, seçmen listeleriyle ilgili açıklama yaptı. Aydın şu an açıklanan listelerde sorun olduğunu söyleyerek "Kütükler ayın 20’sinde kesinleşecek, sonra tekrar listeler askıya çıkacak" dedi.

Aydın sözlerine şöyle devam etti: "Listelerde mükerrer olmaz. Mükerrer iddiası olan getirsin görelim. TC kimlik numarasıyla yapılıyor bu. Ben öyle bir iddia görmüyorum. Somut olarak bize şu adamlar mükerrer yazılmıştır diye bize bir itiraz gelmedi" diye konuştu.

Terör örgütü üyelerinin seçmen listelerine olmasıyla ilgili bir soruya ise Aydın, bunu doğal olduğunu söyledi. 18 yaşını dolduran herkesin seçmen olduğunu hatırlatan Aydın sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, mahkemece mahkum olmamış olanlar oy kullanabilir. Seçmen kütüğüne kimler yazılır belli. Koşulları taşıyorsa, anasının babasının yanında görünüyorsa seçmen yazmak zorundayız. Terörist olan kişileri asker yakaladı, cezaevine aldı. Bu kişi cezaevinde yine oyunu kullanacak. Çünkü hükümlü değil. Hükümlü olursa ancak oyunu kullanamaz. Cezaevinde tutuklu olanlar oyunu kullanacak. Bu kişileri yakalayıp gelsek tutuklu olarak cezaevinde oyunu kullanacak. Biz onları kaydedip oylarını kullandırmak zorundayız."
Seçmen kütüklerinin yarın kesinleşeceğini ifade eden Aydın, mükerrer oy kullanılacağı yönündeki iddiaları da yalanladı. Türkiye Cumhuriyeti kimlik kayıtlarının belli olduğunu kaydeden Aydın, mükerrer oyun sandık başında görevli kişilerin görevini tam olarak yapmamasıyla mümkün olabileceğini vurguladı.

AJANSLAR