HaberTürk
Konya'daki Mevlana'yı anma törenlerinde Başbakan Erdoğan ve Deniz Baykal'da katılacak. CNA muhabiri Murat Dönmez'in haberi

17.12.2008 10:50Konya’da 1 Aralık tarihinde başlayan Hz. Mevlana’yı anma törenleri bugün yapılacak olan Şeb-i Arus (Düğün Gecesi) ile sona erecek. Bugün yapılacak olan törenlere Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anamuhalefet Partisi CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile birlikte bakanlar, büyükelçiler, üst düzey bürokratlar katılacak. Törenlere katılması beklenen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ise rahatsızlığı sebebiyle bu yıl ki törenlere katılmayacak.
Bu arada Dubai Emiri Maktum’un oğlu Prens Şeyh Macid Bin Muhammed Bin Raşid El Maktum’da Şebi Arus törenlerini izleyecek. Maktum’un dün haca muhalefeti yüzünden özel jeti Konya’ya inememiş, uçak Antalya Havaalanına inmişti. Maktum’un bugün öğleden sonra uçağıyla Konya’ya geleceği ve Bölge Yazma Eserler Kütüphanesine yaptığı 150 bin dolarlık bağış sonrasında yapılan bölümün açılışına katılması bekleniyor.
EVA’YA CENAZE NAMAZI
llarca Mevlana aşığı olarak yaşayan, İslamiyeti araştıran ve ardından da Müslüman olduktan sonra hayatını kaybeden Eva de Vitraşy Meyerovitch (Havva Vitray) vasiyeti gereği
Konya’da toprağa verilmeden önce cenaze namazı kılınacak. Sultan Selim Camii’nde kılınacak olan cenaze namazının ardınan Havva Vitray Üçler Mezarlığı’nda toprağa verilecek.
Vitray ölmeden önce Konya’ya Mevlana’ya yakın bir yerde toprağa verilmesini vasiyet etmiş, bunun öğrenilmesinin ardından yapılan girişimler sonucu vasiyetin yerine getirilmesi Havva Vitray’ın yakınlarının ikna ediklmesi sonucu gerçekleşmişt.
BELEDİYE’DEN 88 AÇILIŞ
Hava yolu ile Konya’ya gelecek olan Başbakan Erdoğan saat 13.00’de oluşturulmakta olan yeni kent merkezinde halka hitap edecek. Başbakan Erdoğan’ın burada Belediye tarafından yaptırılan 88 değilşik eseirin toplu açılışını gerçekleştirecek. Başbakan'ın Mart ayında yapılacak olan yerel seçimlerde Büyükşehir Belediye Başkan adaylarını açıklaması bekleniyor.
SEÇİM ÖNCESİ HOŞGÖRÜ
Barış ve hoşgörü konusundaki söylemleriyle bugün bütün dünyada tanınan ve Hz. Mevlana’ının 735. Vuslat yıldönümü törenleri bugün yapılacak olan Şeb-i Arus (Düğün Gecesi) ile sona erecek. Törenlere aşbakan Recep tattiy Erdoğan, Anamuhalefet Partisi CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile birlikte bakanlar, büyükelçiler, üst düzey bürokratlar da katılacak. Törenlere katılması beklenen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ise rahatsızlığı sebebyle bu yıl ki törenlere katılmayacak.
Törende Başbakan Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Baykal’da birer konuşma yapacak. Bir araya gelmemek için özen gösteren iki liderin hoşgörünün merkezi Konya’da tekrar buluşacak olmaları seçim öncesi büyük önem taşıyor.
Bu arada Başbakan Erdoğan’ın sema töreninin ardından saat 23.30 sıralarında, Dubai Emiri Maktum’un oğlu Prens Şeyh Macid Bin Muhammed Bin Raşid El Maktum ile birlikte Konya’nın meşhur yemeği olan ‘Etliekmek’ yiyeceği ve ekonımik anlamda bir görüşme yapacağı öğrenildi.