Bedava kömür HAVAMIZI BOZDU


Bir yıldan bu yana yüzde 80'i bulan doğal gaz zammı, halkı alternatif ısınma araçlarına yöneltti.

Doğalgaza art arda gelen zamlar ve havaların nispeten iyi gitmesi vatandaşa doğalgazın vanasını iyice kıstırdı. Abone başına düşen tüketim miktarının düşmesi de bu yargıyı doğruluyor. Tüketimdeki ani düşüş, sadece bu yıl havaların nispeten iyi gitmesiyle açıklanamaz. Doğalgaz zamları sonrası hanehalkı evindeki doğalgazı üşüme pahasına da olsa yakmaz oldu ya da çok az yakıyor. Doğalgaz tüketiminin bir başka düşüş sebebi de soba kullanımının artması. Kiralık konutlarda da sobalı evlere ilgi arttı. Çünkü bazı bölgelerde doğalgaz faturaları ev kirasının yanında büyük bir külfet haline geldi. İstanbul’da İGDAŞ verilerine göre kentteki konutlarda geçen yılın kasım ayında toplam 450 milyon metreküp gaz kullanırken, rakam bu yılın aynı ayında 290 milyon metreküpe geriledi... Üstelik aynı dönemde abone sayısı 300 binden fazla arttı.

4 MİLYAR METREKÜPTEN 3.40’A İNDİ
İGDAŞ, 2007 yılında kente toplam 4,09 milyar metreküp gaz verdi. Bu yılın ilk 11 ayında ise kente toplam 3,40 milyar metreküp gaz verildi. Bu da kasım ayında yaşanan yüzde 35’lik doğalgaz tüketimi daralmasını doğruluyor. İGDAŞ Genel Müdürü Bilal Aslan, vatandaşın alternatif yakıtlara yöneldiği iddialarına katılmıyor. Aslan, “Hava sıcaklığı geçen yıla göre 5 derece yükseldi. Bu nedenle de tüketim düşük kalıyor” dedi... Doğalgaz gibi çevreci ve temiz bir yakıtın kullanımının azalması hava kirliliğine de yol açıyor. İstanbul’da uzun yıllar sonra ilk kez hava kirliliğinden tekrar söz edilmeye başlandı. Özelikle varoşlarda akşam saatleri kömür isi ve ağır duman kokusu solunuyor.

BU KASIM 3,2 DERECE DAHA SICAK
Doğalgaz tüketimindeki azalışa yüksek zammın yanında hava sıcaklıkları da etki yaptı. İstanbul Meteoroloji Müdürlüğü verilerine göre bu yıl kasım ayındaki hava sıcaklıklarının, geçen yıl kasım ayına göre 3,2 derece yüksek olduğu gözlendi. 2007 Kasım ayında ortalama sıcaklık 9,8 derece iken, bu yılın kasım ayında 13 dereceye çıktı. Ancak aralık ayında havanın daha soğuk geçmesi bekleniyor.

BEDAVA KÖMÜR HAVAMIZI BOZDU
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin internet sitesinde her gün düzenli olarak yayınlanan hava kalitesi ölçüm sonuçları da İstanbul’un havasının son dönemde kirlendiğini doğruluyor. İstanbul’un havası her gün 10 ayrı noktadan ölçülüyor. 2007 yılı genelinde, 1 (İyi) ile 6 (Tehlikeli) arasında verilen ölçüm değerlerine göre 10 bölgenin 8-9 tanesi her gün “1” çıkıyordu. Ancak son dönemde bazı bölgeler yoğun olarak 2 (Orta) çıkmaya başladı. Hatta aralık ayı verileri, geçen yılın aynı dönemine göre şehrin havasının kirlendiğini açıkça gösteriyor. Geçen yıl 18 Aralık’ta şehrin 10 noktasının da ölçüm değeri 1 iken, bu yıl 18 Aralık’ta ölçülen 9 noktanın 7’sinin ölçüm değeri 2 çıktı. Beşiktaş ve Ümraniye dışındaki, tüm bölgeler (Kartal, Kadıköy, Üsküdar, Beşiktaş, Sarıyer, Yenibosna, Esenler, Saraçhane) 6 üzerinden 2 aldı.

ELEKTRİKLİ ISITICI SATIŞLARI ARTTI
Abdullah Yeşil (UFO’nun sahibi): Doğalgaz zamları tüketiciyi çok zor duruma düşürdü. Biz, ülkemizde doğalgaza ve de elektriğe zam gelsin istemeyiz ancak bu durum satışlarımızı yüzde 100 olumlu etkiledi. Talebi karşılamak için gece gündüz çalışıyoruz. 2007’de infrared ısıtıcı pazarı 1 milyon adetlik bir satış hacimine sahipti. Bu daha sayı şimdiden 1,5 milyonu aştı. Merdivenaltı ürünlerle tam olarak bir veriden bahsetmek zor. Doğalgazın birim fiyatı elektriğe göre düşük olsa da, UFO ile ısınmak tüketicinin işine geliyor. Çünkü evde ihtiyacımız olan odayı ısıtma pratikliği var. Yani ısıtmanız gereken alan neresi ise sadece orayı ısıtmak direkt olarak tasarrufu da beraberinde getiriyor.

ensonhaber