Operasyona hakim adı karıştı


Sahil adı verilen çete operasyonuna hakimin adı karıştıİzmir'de özel yetkili Cumhuriyet Savcısı Murat Gök’ün talimatıyla Çeşme’de başlatılan ‘Sahil’ adı verilen çete operasyonuna, ağır ceza mahkemesi üyesi hakim S.T.'nin de adı karıştı.
Tutuklanan çete lideri B.K.'nın 8 ay önce adam yaralama suçundan tutuklanan kardeşi Ş.K.'yi tahliye edilmesi karşılığında hakime rüşvet verdiği öne sürüldü.

YASADIŞI YOLA BAŞVURDU İDDİASI
İzmir’in Çeşme İlçesi’nde, beach clup ve plaj ihalelerine fesat karıştırıldığı, ihalelerin alınması için yasadışı yollara başvurularak rant sağlanmaya çalışıldığı iddiasıyla jandarma tarafından düzenlenen ‘Kumsal 1-2’ adlı operasyonların devamında geçen pazartesi günü ‘Sahil’ operasyonu düzenlendi.
Cumhuriyet Savcısı Murat Gök’ün talimatı üzerine harekete geçen İzmir İl Jandarma Alay Komutanlığı ve Çeşme İlçe Jandarma Komutanlığı’na bağlı birimler, gece yarısı Çeşme’de çeşitli yerlere aynı zamanda baskın yaparak çete lideri B.K. ile ikisi kadın 15 kişiyi gözaltına alıdı. 4 silah ve çoğu Çeşmeli işadamlarına ait çok sayıda çek ve senet ele geçirildi.

Operasyon sonunda gözaltına alınan zanlılardan bazılarının yasadışı terör örgütü PKK’ye yardım ve yataklık suçundan daha önce bir kaç cezaevine girdikleri, elde ettikleri maddi geliri de PKK’ya aktardıkları bilgisine ulaşıldı. Jandarmada sorgulanan zanlılardan 7'si serbest bırakıldı.
İşlemleri tamamlanan çete lideri B.K.'nın da bulunduğu ikisi kadın 8 zanlı ise adliyeye sevk edildi. Nöbekçi mahkeme çete lideri B.K.'nın da bulunduğu 5 zanlıyı tutuklarken, 3'ünü de tutuksuz yarılanmak üzere serbest bıraktı.

"HAKİME RÜŞVET VERİLDİ"
Çeşme'de para vererek borçlandırdıkları kişilere yüksek faizli senetler imzalattıkları, senetleri ödemeleri için zorladıkları ve tehdit ettikleri gayrimenkullerine el koymaya çalıştıkları iddia edilen şebeke elemanlarının teknik takibi sırasında, çete lideri B.K.'nın bir hakime rüşvet verdiği ileri sürüldü.
Şebekenin lideri B.K.'nın kardeşi Ş.K.'nın yaklaşık 8 ay önce adam yaralama suçundan tutuklandığı, bunun üzerine B.K.'nın kardeşinin tahliye edilmesi için yaralama olayının davasına bakan ilgili ağır ceza mahkemesi üyesi hakime rüşvet olarak para ve altın verdiği iddia edildi. Bu arada, B.K.'nın kardeşi Ş.K.'nın yaklaşık 3 ay önce yapılan duruşmada tahliye edildiği de öğrenildi.
Ayrıca çete liderinin hakimi Kuşadası'na tatile götürdüğü iddia edildi. Hakim hakkında rüşvet aldığı iddiasıyla bir dosya hazırlandığı ve bu dosyanın müfettişler tarafından incelendiği bildirildi. Rüşvet konusunda ‘suçüstü’ olmadığı için mevzuat gereği hakimin gözaltına alınmadığı, olayı araştıran müfetişlerin hazırlayacağı raporun ardından hakim hakkında dava açılıp açılmayacağına karar verileceği öğrenildi.
Daha önce benzer operasyonda bir hakim benzer suçlama nedeniyle tutuklanmıştı.

ensonhaber