Diyanet AÇILIMLARI destekliyor


Hükümetin Alevi açılımını, Baykal'ın da çarçaf açılımını doğru buluyoruz.Diyanet-Sen Genel Başkanı Ahmet Yıldız ''Hükümetin Alevi açılımını destekliyoruz. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın çarşaf yaklaşımını da doğru buluyoruz'' dedi.

Ahmet Yıldız, Memur-Sen Kayseri Şubesi'nde düzenlediği basın toplantısında, 1924 yılında kurulan Diyanet İşleri Başkanlığının 1979 yılından beri teşkilat yasasının bulunmadığını, hazırlanan yasa tasarısının ise henüz Meclise gönderilmediğini ifade ederek ''Başbakanlıkta bekleyen yasa tasarısının bir an önce Meclise gönderilmesini istiyoruz'' diye konuştu.

Hükümetin Alevi açılımını doğru bulduklarını belirten Yıldız, şunları kaydetti:

''Hükümetin Alevi açılımını destekliyoruz. Başlatılan çalışmaların sözde kalmamasını istiyoruz. Alevilerin kendi sorunlarıyla ilgili talepleri vardır. Hükümetin bu talepleri gidermesi lazım. Türkiye'de sünni ekolü vardır, Alevi ekolü vardır. Aleviler İslamın bir rengidir. Olayın istismar edilmemesi lazım. Diyanet İşleri Başkanlığının kaldırılması ve okullarda din dersinin kaldırılması isteğinin Alevilerin ortak talebi olmadığını düşünüyorum. Atatürk'ün kurduğu dünyada benzeri olmayan Diyanet İşleri Başkanlığının kaldırılması mümkün değildir. Okullarda din dersinin kaldırılması da mümkün değildir.''

CHP'NİN ''ÇARŞAF'' AÇILIMI
Diyanet-Sen Genel Başkanı Ahmet Yıldız, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın çarşaf yaklaşımını da doğru bulduklarını belirterek, konuşmasına şöyle devam etti:

''CHP Genel Başkanı Baykal'ın çarşaf yaklaşımını da doğru buluyoruz. CHP'nin bu açılımını, geç kalınmış önemli bir açılım olarak görüyoruz. Pilavdan dönenin kaşığı kırılsın. Baykal'ın bu açılımdan vaz geçeceğini zannetmiyoruz. CHP Genel Başkanı Baykal'ın bu konudaki sözlerine inanmak istiyoruz.''

Yıldız, gazetecilerin soruları üzerine, cemevlerinin camilerin alternatifi olamayacağını dile getirerek, ''Camiler cemevlerinin alternatifi değildir. Böyle görmek mümkün değildir. Camilerde ibadet olur. İsteyen ibadetini istediği her yerde yapar. Cemevinde de ibadet olur, ama cemevleri camilerin alternatifi değildir'' şeklinde konuştu.

ensonhaber