Hatay hala yanıyor


3 gün önce yangında 300 hektarlık kızıl çam serisi yandı.Hatay’ın Samandağ İlçesi'nde milli park olarak ilan edilen bölgede 3 gün önce başlayan ve halen süren yangında 300 hektarlık kızıl çam serisi yandı.

Amanos Dağları'nın uzantısı olan Musa Dağı'nın Şahlankaya Mevkii'nde geçen cumartesi günü saat 19.00'da belirlenemeyen nedenle çıkan yangın bir türlü söndürülemedi. Bölgenin sarp kayalıklarla kaplı olması ve şiddetli rüzgar nedeniyle müdahale edilmekte zorlanılan yangında 300 hektarlık kızıl çam serisi yandı.

Orman Bakanlığı'nca milli park olarak ilan edilen bölgedeki yangını söndürebilmek için Adana, Mersin, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis ve Osmaniye'den takviye edipler sevk edildi. 35 arazöz, 8 dozer ve çok sayıda iş makinasıyla yangını kontrol altına almaya çalışan 200 orman işçisine Serinyol Jandarma Er Eğitim Alayı'ndan gönderilen 200 asker ile 100 köylü de destek verdi.

Orman İşletme Müdürlüğü yetkilileri, rüzgar ve bölgenin sarp olması nedeniyle müdahale edilmekte zorlanılan yangının kontrol altına alınmasında bugün sabah başlayan yağmurun etkili olmasını beklediklerini bildirdi.

ensonhaber