Şırnak'ın Cizre ilçesindeki Hudut Taburu'na, Suriye sınırındaki nöbet değişiminden dönen askerler, ilçe merkezinden geçerken saldırıya uğradı. PKK'lı teröristlerin çapraz ateşe tuttuğu askeri araçta 3 asker şehit oldu, 4'ü ağır 9 asker yaralandı.Olay saat 17.50 sıralarında ilçenin en merkezi yeri Nusaybin Caddesi üzerindeki İpekyolu Camii yakınında meydana geldi.

Suriye sınırındaki nöbet değişiminden Cizre Hudut Taburu'na dönen askerleri taşıyan araç, ilçenin en merkezi yeri Nusaybin Caddesi üzerindeki İpekyolu Camii önünde pusu kuran PKK'lı teröristlerin saldırısına uğradı.

PKK'lı teröristlerin birkaç noktadan çapraz ateşe tuttuğu araçta bulunan 17 askerden henüz kimlikleri ve rütbeleri öğrenilemeyen 3'ü şehit oldu, 4'ü ağır 9 asker de yaralandı. Askeri araçtaki 4 asker ise saldırıdan şans eseri yara almadan kurtuldu.

Silahlı saldırıda şehit olan askerlerin isimlerinin Emrah Karataş, Zeki Yolcu ve Turan Damgacı olduğu bildirildi.

Saldırıda yaralanarak Cizre Devlet Hastanesi'nde tedaviye alınan askerlerden durumları ağır olan ve helikopterle Diyarbakır Asker Hastanesi'ne sevkedilenlerin de Bilal Levent, Musa Çapur, Ahmet Akyürek ve Ferhat Fırat olduğu belirtildi.

Cizre'de akşam saatlerinde teröristlerin silahlı saldırısı üzerine güvenlik güçleri alarma geçti. Saldırının meydana geldiği bölgeye çok sayıda polis ve asker sevkedildi.

Saldırıyı gerçekleştiren teröristlerin karanlıktan yararlanarak kaçtığı Cudi Mahallesi'nde geniş kapsamlı operasyon başlatıldı. Güvenlik güçleri tüm giriş ve çıkışlarını tuttuğu mahallede operasyonu sokak sokak ev ev sürdürdü.

Şırnak Valisi Ali Yerlikaya saldırıyla ilgili olarak "Cizre'de hudut nöbetinden dönen içinde 17 askerin bulunduğu askeri araca 2 kişi olduğu tahmin edilen teröristler tarafından silahlı saldırı düzenlendi. Saldırıda 3 asker şehit oldu, 4'ü ağır 9 asker de yaralandı. Yaralılardan 4'ü Diyarbakır Askeri Hastanesi'ne sevkedildi' dedi.

(cnnturk.com)