Bolu Dağı Tüneli'nin kar yağışı ve buzlanma nedeniyle sabah saatlerinde kayan TIR'ların kapadığı İstanbul-Ankara yönündeki bölümünü ulaşıma açma çalışmaları sürüyor.

TIR'ların kayması nedeniyle saat 15.00 sıralarında ulaşıma kapanan TEM Otoyolunun Bolu Dağı Tüneli İstanbul-Ankara yönündeki bölümünde uzun kuyruklar oluşturan araçlar, yaklaşık 7 saattir ulaşımın açılmasını bekliyor.

Küçük araçlarda mahsur kalanlar ısınabilmek için yolcu otobüslerine sığınıyor.

Karayolları ve trafik ekipleri kayan TIR'ların kaldırılması için çalışmalarını sürdürürken kar yağışı da devam ediyor.

Güzergahta kar kalınlığı yaklaşık 50 santimetre oldu. Bolu Valisi Halil İbrahim Akpınar ve Bolu Emniyet Müdürü Mehmet Yazıcı da Bolu Dağı Tüneline gelerek çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı.

D-100 kara yolunun Bolu Dağı kesiminde, kar yağışı ve buzlanma nedeniyle ulaşım kontrollü sağlanıyor.

Marmara Bölgesi:
Marmara Denizi'nde etkili olan olumsuz hava koşulları nedeniyle İstanbul-Bursa ve İstanbul-Yalova arasında deniz ulaşımı yapılamıyor.

İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş (İDO) tarafından internet sitesinde yapılan açıklamada, elverişsiz deniz ve hava koşulları nedeniyle bugün yapılması gereken bazı dış hat seferlerinin iptal edildiği bildirildi.

Açıklamaya göre, dış hatlarda iptal edilen seferler ve saatleri şöyle:

Feribot:
Yenikapı-Bursa 07:30
Bursa-Yenikapı 07:30
Pendik-Yalova 10:45
Yalova-Pendik 10:45
Yenikapı-Yalova 11:15
Yalova-Yenikapı 11:30

Deniz otobüsü:
Bandırma-Yenikapı 07:30
Armutlu-Yenikapı-Bostancı 08:00
Bostancı-Yenikapı-Armutlu 18.15
Yenikapı-Bandırma 18:30

Bu arada Kartal-Yalova hattındaki deniz otobüsü iç hat seferleri ile Eskihisar-Topçular arasında şehir hatları feribot seferleri de yapılamıyor.

Ege-Akdeniz Bölgesi:
Ege Bölgesi ile Akdeniz Bölgesi'nin iç kesimlerinde, bu gece ve yarın gece, "orta kuvvette don olayı" beklendiğini bildirildi.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havanın ülke genelinde etkili olduğu anımsatıldı.

Açıklamada, "24-25 ve 25-26 Aralık geceleri, Ege Bölgesi ve kıyı kesimleri hariç Akdeniz Bölgesi'nde hafif kuvvette, yüksek kesimlerinde orta kuvvette don olayı beklenmektedir. Tarımsal faaliyetin sürdüğü bu bölgelerimizde hasat dönemindeki narenciye ve muz üreticilerimiz ile sebze ve serada üretim yapan yetiştiricilerimizin gerekli tedbirleri almaları, yörelerindeki don durumu hakkında daha detaylı bilgi almak için en yakın meteoroloji müdürlüklerine başvurmaları önerilir" denildi.

Burdur'da TIR ve çekicilerin geçişine izin yok

Yoğun kar yağışı nedeniyle Burdur-Bucak arasındaki Çeltikçi Beli'nde TIR ve çekicilerin geçişine izin verilmiyor.

İlde dün gece başlayan ve bugün akşam saatlerinde etkisini artıran kar yağışı, Burdur-Bucak arasındaki Çeltikçi Beli'nde zaman zaman trafiğin aksamasına neden oluyor. Yetkililer, önlem amaçlı Çeltikçi Beli'nde TIR ve çekicilerin geçişine izin vermiyor.

Karayolları yetkilileri, kent genelinde kapalı yolun olmadığını bildirdiler. Trafikte aksama yaşanmaması için gerekli önlemlerin alındığı kaydedildi.

Ağrı-Erzurum karayolu ulaşıma kapandı

Ağrı-Erzuzum karayolu yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle ulaşıma kapandı. Polis ekipleri, kapanan yol nedeniyle Erzurum ve Ağrı'dan araç çıkışına izin vermiyor.

Ağrı -Erzurum Karayolu, Ağrı'ya bağlı Eleşkirt İlçesi Saç Dağı Geçiti mevkiinde yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle saat 20.00 sıralarnda ulaşıma kapandı. Kapanan yol nedeniyle araçlar bekletilirken, polis ekipleri Erzurum ve Ağrı'dan araç çıkışlarına izin vermiyor.

(cnnturk.com)