Hem iş öğrenin hem de para kazanın


Mesleki Eğitim Projesi ile Diyarbakır'da 4 bin kişi meslek sahibi olacak.GAP Eylem Planı kapsamında Diyarbakır Valiliği'nce hazırlanan, İŞKUR ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın desteklediği Mesleki Eğitim Projesi ile tesisatçılık, elektrikçilik gibi 20 ayrı branşta merkez ve ilçeler dahil, ilk etapta 2 bin olmak üzere toplam 4 bin kişiye mesleki eğitim verilecek. 4-6 ay süreyle mesleki eğitim alan kursiyerlere aylık 350-360 YTL de ücret verilecek.

61 PROJE UYGULANACAK
Vali Hüseyin Avni Mutlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Diyarbakır'da çok farklı alanlarda farklı projeleri peş peşe hazırladıklarını, cazibe merkezleri ile sosyal destek programı kapsamında gençlere, kadınlara çocuklara ve engellilere meslek edindirmeye yönelik toplam 61 projeyi il merkezi ile ilçelerde uygulayacaklarını söyledi.

Bunların tamamının sosyal gelişmeyi yoğunlaştıracak ve bu sosyal aktivite talebini zirveye çıkaracak projeler olduğunu bildiren Mutlu, Diyarbakır'ın bu güne kadar bilinen tek ciddi entegrasyonunun futbol olduğunu belirtti.

Vali Mutlu, insanların futbola endekslendiğini ifade ederek, ''Elbette bu güzel bir şey. Ama farklı alanlara da mutlaka yönlendirilmesi gerekiyor. Çeşitlilik yaratmanız gerekiyor ve farklı kesimlere farklı şeyler sunmamız gerekiyor. 2009 yılı ocak ayı içerisinde kültür sanat etkinliklerini başlatacağız. Her hafta bir farklı etkinlik yapılacak. Her alanda bir değişim hissedilecek'' dedi.

HER İŞİ YAPARIM'' DEVRİ BİTTİ
Meslek edindirme çalışmalarını çok önemsediklerini anlatan Vali Mutlu şöyle konuştu:

''Ocak ayının içerisinde çok geç kalmadan ilk etapta şehir merkezinde, daha sonra da ilçelerde 2 bin insanımızı mesleki eğitimden geçireceğiz. Bu Türkiye'nin meslek edindirmede en büyük projesidir. Peşinden 2 bin kişi daha var, toplam 4 bin kişi olacak. Daha önce sayın Tarım ve Köyişleri Bakanımız Mehmet Mehdi Eker, kursiyerlere verilen aylık ücreti 300 lira olarak açıkladı. Bu asgari ücret üzerinden yapılan hesaplamaydı. Ama şuanda yeni düzenlemelerle bu ücret aylık 350-360 liraya kadar çıkacak. 4-6 ay arasında yapılacak olan bu kurslarda eğitim alacak insanlar altın bilezik takacaklar. Bunu çok önemsiyoruz. İnsanlar 'ne iş olsa yaparım' demek yerine 'ben böyle bir eğitimden geçtim, benim de elimde altın bileziğim var' diyebilsin diye, biz bu eğitimi vereceğiz. Bunu yaparken de hem öğrenen hem de bunun karşılığında cebine para koyacağımız bir sistemi uygulamaya koyacağız.''

MUTLU ŞEHİR
Vali Mutlu, Diyarbakır'ın büyük bir değişim içinde olduğunu, bunun için de hep beraber çaba gösterildiğini belirterek, bütün Diyarbakırlıların da buna destek verdiğini anlattı.

Diyarbakırlıların söz konusu projelerle bütünleştiğinde heyecan ve mutluluk tablosunun yaşanacağını, yansımalarının da görülmeye başlandığını ifade eden Mutlu, şunları söyledi:

''Diyarbakır'ın özlediği ve çok hakkettiği o mutlu tabloyu hep birlikte tesis edelim. Devletimiz bunu yapmak için uğraşıyor. Kaynaklar hükümetimiz tarafından Diyarbakır ve bölge insanımızın yüzünü güldürmek için aktarılıyor. Biz yöneticiler bu konuyla ilgili bize sunulan bu destekleri halkımıza ulaştırma noktasında çaba sarf ediyoruz. Bütün hedefimiz Diyarbakır'da insanımızın yüzünü güldürmek ve mutlu bir şehir yaratmaktır.''

ensonhaber