Irak'ın kuzeyinden Türkiye'ye getirilen hurdaların arasından çok sayıda askeri muhimmat çıktı. Olayla ilgili 3 kişi tutuklandı.


Edinilen bilgilere göre Irak'ın kuzeyinden getirilen ve aralarında patlamamış roket mühimmatı ve füze parçalarının da bulunduğu hurdalarla ilgili olarak 4 kişi tutuklandı.

Kimlikleri açıklanmayan 4 kişinin, Habur Sınır Kapısı'nı kullanarak Irak'ın kuzeyinden kamyonla getirdikleri askeri mühimmat hurdalarını, İstanbul İkitelli'de bir hurdacıya sattı. Hurdacı çuvallar içerisindeki hurdaları evinin bahçesine koydu. Hurdacı önceki gün askeri mühimmatı pres makinesinde ezmek isteyince patlama meydana geldi.

Bunun üzerine hurdacı durumu hemen polise bildirdi. Polis ekipleri yaptıkları incelemede, askeri mühimmatın içinde patlamamış roket mermileri buldu. Patlamamış mermiler hurda mühimmattan ayrıldı.

Askeri uzmanlar da hurdalıkta incelemede bulundu. Patlamamış mühimmatın olduğu yerde veya taşındıktan sonra imha edilmesine karar verildi. Mühimmatın başına 24 saat nöbetçi polis ekipleri bırakıldı.

Gözaltına alınan hurdacı ve hurdaları satan 3 kişi dün sevk edildikleri adliyede tutuklandı.


ekolayhaber