Kurtlar arasında kardan kurtarma

3 Ocak 2009
DHA
.hurriyet2008-detailbox-newslink { font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; font-size:13px; font-weight:bold; text-decoration:none; color:#000000;} .hurriyet2008-detailbox-newslink:hover { font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; font-size:13px; font-weight:bold; text-decoration:underline; color:#990000;} Sibirya soğuklarının hüküm sürdüğü doğuda, sağlık ekipleri, yolları kapalı köylerde mahsur kalan hastaları kurtarmak için büyük çaba harcıyor.

Zaman zaman kurt sürülerinin arasından geçen ekipler, hastaların, hamile kadanların ve çocukların imdadına yetişiyor.

HAKKÁRİ’nin Yüksekova İlçesi’ne 23 kilometre uzaklıktaki Karlı Köyü’ne bağlı Karabağ mezrasında yaşayan Hacı Erez (78) kalp krizi geçirdi. Yaklaşık üç saat süren çalışmanın ardından köye ulaşan sağlık ekipleri Hacı Erez’e olay yerinde müdahale ederek hayata döndürdü. Olayı takip etmek isteyen basın mensuplarını taşıyan araç, köyden dönüşe geçerken kara saplandı. Araç, saplandığı yerden çıkarılırken çevreyi kurt sürüsü sardı. Basın mensupları hemen otomobile binerek kurt sürüsünün arasından çıkıp Yüksekova’ya döndü.

Doğum sancıları tuttu

VAN merkeze 20 kilometre uzaklıkta bulunan Akınlar Köyü’nde 24 yaşındaki Cevahir Öndil’in doğum sancıları tuttu. Karla mücadele ekipleri bir metre karla kaplı yolları açmaya çalışırken kayboldu. Çalışan greyder ise uçuruma yuvarlanmaktan son anda kurtuldu. Köylülerin yardımıyla yolu bulan ekipler, dört saatlik bir çalışmanın sonucunda saat 22.00 sıralarında köye ulaştı. Cevahir Öndil, saat 23.00’de Van Kadın ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’ne ulaştırıldı.

AĞRI’ya 18 kilometre uzaklıktaki Güvenli Köyü’nde üzerine yatak düşmesi sonucu sağ bacağı kırılan iki yaşındaki Rabia Tekeş, kar yolları kapattığı için mahsur kaldı. Kar kalınlığının yer yer bir metreyi bulduğu köye karüstü araçla giden görevliler, yaralı çocuğu kar esaretinden kurtardı ve zamanında hastaneye yetiştirdi.

ERZURUM’da uçaklarda buzlanma meydana gelmemesi için görevliler sepetli vinçlerle yanaştıkları uçakları ’De- Icing’, ’Anti- Icing’ adı verilen ve içinde etilen, glikoz, isopropil alkol bulunan kimyasal karışımlarla yıkıyor. Gecenin en düşük sıcaklığı sıfırın altında 36 olarak ölçüldü.

KARS’ta üç gündür devam eden kar yağışı ve tipi nedeniyle merkez ile ilçelere bağlı köylerdeki okullar, bir gün tatil edildi. Eğitim- öğretime 5 Ocak pazartesi günü başlanacak.

BİTLİS merkeze bağlı köyler ile Ahlat ve Güroymak İlçelerinde yoğun kar yağışı nedeniyle okullar dün tatil edildi.

AĞRI’nın Hamur, Tutak, Taşlıçay, Doğubayazıt, Eleşkirt ilçeleri ile kent merkezi, Diyadin ve Patnos İlçelerindeki köy okulları da kar yağışı nedeniyle dün tatil edildi.

BOLU’da Yıldırım Bayezid Camisi’nin avlusunda bulunan binlerce güvercinin su içtiği, Belediye Meydanı’ndaki havuzdaki su da buz tuttu. Havuzun üzerine konan güvercinler, buzun üzerinde dolaşarak suya ulaşmaya çalıştı. Buzu gagalayan güvercinlerin çabalarının sonuçsuz kalması, görenleri üzdü.
hurriyet