+ Konu Cevapla
1 den 3´e kadar. Toplam 3 Sayfa bulundu

Mavi Gözlü Dev - Nazım'ın vatandaşlığı için tarihi karar

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Türkiyeden Haberler Forumunda Bulunan  Mavi Gözlü Dev - Nazım'ın vatandaşlığı için tarihi karar Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Admin GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Nov 2006
  Mesajlar
  5.231
  Blog Yazıları
  52
  Tecrübe Puanı
  107374772

  Tanımlı Mavi Gözlü Dev - Nazım'ın vatandaşlığı için tarihi karar

  Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Nazım Hikmet'in Türk vatandaşlığından çıkarılmasına ilişkin 1951 tarihli Bakanlar Kurulu kararının ortadan kaldırılması için yeni bir Bakanlar Kurulu kararının imzaya açıldığını bildirdi.  Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası bir açıklama yapan Çiçek, Nazım Hikmet'in mezarının taşınması konusunun ise ailesinin de tasarrufunda olan bir konu olduğunun altını çizdi.

  Çiçek, "Eski Türk Ceza Kanunu'nun 141 ve 142. maddesine göre 25 Temmuz 1951'de Türk vatandaşlığından çıkarılmış olan Nazım Hikmet'in tekrar Türk vatandaşlığına dönmesine imkan veren bir Bakanlar Kurulu kararı bugün imzaya açılmış ve tamamlanmıştır. Böylece uzunca bir zamandan beri Türkiye'de tartışma konusu olan bu konu da ümit ediyoruz ki gündemden düşmüş olacaktır. Doğru bir iş yapmış olduğumuzu düşünüyoruz" dedi.

  "Esasen Türk vatandaşlığından çıkarılmasını gerektirecek yasa maddeleri geçmiş dönemlerde ortadan kaldırılmıştır" diyen Çiçek, "Kaldı ki 2002 yılı bütün dünyada UNESCO tarafından Nazım Hikmet yılı ilan edilmiştir. Tüm dünya edebiyat çevrelerinde Nazım Hikmet takdir gören, saygı duyulan bir isim olması asabiyle artık gereği, anlamı kalmamış, hukuki dayanakları kalmamış bu kararın da ortadan kaldırılması gerekmekteydi. Dolayısıyla 1951'de alınmış olan bu karar, bugün Bakanlar Kurulu kararıyla ortadan kaldırılmış bulunmaktadır" ifadesini kullandı.
  Günay: "Erdoğan, 'Nazım Hikmet sorununu çözelim' dedi"

  Bu arada Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ise, Nazım Hikmet'in tekrar Türk vatandaşlığına dönmesine imkan veren Bakanlar Kurulu kararıyla ilgili AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Hikmet'in vatandaşlıktan çıkarılması ile ilgili Bakanlar Kurulu kararının kaldırılması konusunda Bakanlık olarak bir süredir çalışma içerisinde olduklarını" söyledi.

  "Zamanlaması konusunda Sayın Başbakan etkili ve kararlı oldu" diyen Günay, "Şeb-i Aruz törenlerinden gelirken, 17 Aralık'ta Konya'dan gelirken, sanırım o manevi atmosferin de etkisiyle, 'Nazım Hikmet ile ilgili sorunu da çözelim' dedi. Ben de bu konudaki çalışmamızın hazır olduğunu söyledim. İçişleri Bakanlığı ile de temas etmemiz gerekiyordu, çünkü daha önce yapılan tasarruf İçişleri Bakanlığını da ilgilendirdiği için. Biz, gerekçemizi hazırladık. İçişleri Bakanlığı içini olgunlaştırdı ve bugün Bakanlar Kurulunda oy birliğiyle imzalandı ve çıktı" dedi.

  Nazım Hikmet'in 1951 yılında genel aftan sonra yurt dışına gittiği için vatandaşlıktan çıkarıldığını belirten Günay, "1960-1963 yılında da büyük bir vatan özlemiyle, şiirlerine yansıyan, duygularına yansıyan büyük bir vatan özlemiyle, 60'lı yaşlarının başında vefat etmişti" diye konuştu.

  Günay, 1980'li yılların sonunda Turgut Özal döneminde Türk Ceza Kanunu'nun 141, 142 ve 163. maddelerinin kaldırılmasıyla ünlü şairle ilgili yapılmış suçlamanın da hukuki temellerin ortadan kalktığına dikkati çekerken, "aslında son 20 yıl içeresinde Nazım Hikmet'in Türk vatandaşlığına geri dönmesi konusunda hiçbir hukuki engelin bulunmadığına" işaret etti.

  Günay, "Neredeyse son 20 yıl içerisinde Nazım'ın vatandaşlığı iade edecek hukuki düzenlemenin yolu açıldı, ama şimdiye kadar bu yapılmamış. Sayın Başbakan'ın kararlılığı ve Bakanlar Kurulu üyelerinin tam bir görüş birliğiyle bugün bu insani ve manevi borcumuzu yerine getirdik. Ve Türk şiirinin en büyük isimlerinden, bütün dünya tarafından 'En Büyük Türk Şairi' olarak bilinen Mehmet Nazım Hikmet Ran, böylece yeniden Türk vatandaşı hukuksal kimliğini kazanmış oldu" dedi.

  Kültür ve Turizm Bakanı Günay Nazım Hikmet'in mezarının Türkiye'ye getirilmesi ile ilgili olarak da "Anadolu'da bir çınar ağacının altına gömülmek gibi bir vasiyeti var. Biz, bu vasiyetin gereğini de yerine getirmeye tam kararlılıkla hazırız. Ama benim şimdiye kadar temaslarımdan ailenin, ki bu konuda tek yetkili kişi oğlu Mehmet Nazım Bey'dir, istekli olmadığını biliyorum" diye konuştu.

  Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, geçtiğimiz haziran ayında Nazım Hikmet'in mezarının Türkiye'ye taşınması için ailenin bir talebi olmadığını, bu nedenle de yapılacak fazla bir şeyin bulunmadığını söylemiş; vatandaşlık konusunda ise "birşeyler yapılabileceğini" belirtmişti.


  CNNTÜRK.com 2. #2
  Admin GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Nov 2006
  Mesajlar
  5.231
  Blog Yazıları
  52
  Tecrübe Puanı
  107374772

  Tanımlı Ce: Mavi Gözlü Dev - Nazım'ın vatandaşlığı için tarihi karar

  MAVİ GÖZLÜ DEV : NAZIM HİKMET RAN  Ben , bir insan.
  Ben Türk şairi Nâzım Hikmet,
  Tepeden tırnağa insan,
  Tepeden tırnağa kavga,hasret ve ümitten
  İbaret ben...


  Nazım hikmet, Türk edebiyat ve toplumsal tarihinin en çok konuşulan en karizmatik kişilerinden biridir. Onun şiirlerini okumamış, etkilenmemiş kişi yoktur herhalde. Şiirleri ile Tanrısal bir şairlik, siyasi durum tahlilleri ile olağanüstü bir liderlik yeteneğine sahipti. Güzel yüzlü şair olarak anılırdı. Ama bu güzel yüzlü beden, acı ve zahmet dolu bir 61 yıl yaşadı küçük Dünyamızda. Belki birçoğumuzun küçük ortamlarda birbirimize söylediğimiz özgürlük söylemlerini, o korkusuzca bütün Dünya’ya haykırıyordu. O içimizdeki ses, aynaya baktığımızda gördüğümüz görüntü idi. Olmak istediğimiz kişi idi o.

  Nazım Hikmet’in vatan hainliği bugün bile devam etmekte, halen Türk vatandaşlığına kabul edilmemektedir. Nazım Hikmet şu an Moskopvada ki, Ünlü Novo-Deviçye Mezarlığı'nda gömülüdür. Mezar taşı siyah bir granitten olup meşhur şiirlerinden biri olan rüzgâra karşı yürüyen adam figürü taş üzerinde ebedileştirilmiştir.

  Nazım Hikmet, Yılmaz Güney, Ruhi Su, Cem Karaca, Orhan Pamuk, Yaşar kemal, Fakir Baykurt gibi nice şair, yazar ve sanatçılarımız siyasi düzenin düşünce suçlusu olmuş, Toplumu aydınlatmaya yönelik suçtan dolayı, çile çekmeye mahkum edilmişlerdir.


  Mavi Gözlü Dev
  Senaryosu 4 yılı aşkın bir sürede, 8 kez sil baştan olmak üzere Metin Bilgin tarafından yazılan film aynı zamanda, Dünya tarihinde Nazım hikmet’in hayat hikayesini konu alan ilk sinema filmi olma özelliğini taşıyor.

  Nazım Hikmet’in Bursa hapishanesindeki günlerinin gerçeği yansıtması için, Sanat yönetmeni Mustafa Ziya Ülken tarafından, Cezaevinin bir benzeri yaratıldı.

  “Babam ve Oğlum” un başarılı oyuncusu Yetkin Dikinciler olağanüstü bir makyaj ve kostümle adete Nazım Hikmet’i yeniden hayata getirdi.

  ***** Nazım Hikmet’in 1938 – 1950 yılları arasındaki hapishane dönemine ışık tutuyor. Bu dönemde Nazım Hikmet’in iç dünyası, kadınları ile ilişkileri, çevresindeki dostları ve genel ülke meseleleri ile ilgili düşüncelere yer verilmiş. Daha çok iç mekanlar kullanılmış. Geçmişe siyah-beyaz renklerle Flash-back yapılmış. Doğru bir oyuncu kadrosu, iyi bir dekor ve makyaj, yerinde müzikler. Tek sorun koca bir insanı 90 dakika’da anlatma zorluğu. Film için söylenecek bir şey yok. Yönetmen Biket İlhan elinden geleni yapmış. Keşke daha çok imkan ve zaman olsaydı’da, hayatının diğer safha’larınada bakabilseydik diye düşünmemek elde değil. Mesela daha büyük bir prodüksiyon ile, bu filmin devamı yani Nazım Hikmet’in bir tekne ile kaçışından, kalp krizi ile ölümüne kadar olan dönem çekilebilir. Zaten Türk sinemasının sorunu budur beklide. Bu güne kadar 1 Milyon dolar ve üstü bütçeli film çok azdır. Kaliteli film pahalı film demek değildir elbette. Ama gerçeği ve datayı en iyi anlatmanın yolu beklide, gerçeği gerçek mekanlarda en ince ayrıntısına kadar göstermek olabilir.

  Türk sineması halen Euroimages, Kültür bakanlığı, Sponsor destekli filmler çekmeye muhtaç bir halde. Tek başına film çeken film şirketleri dönemi yok artık. Kimse geri dönüşü mümkün olmayacak projelere destek vermemekte, maliyetinin minimum tutmaya gayret etmektedir. Hollywood tarzı bir yapılanma, yani aynı anda birden fazla filmi sponse edecek değerde film şirketlerine ihtiyacımız var. Şimdilik bu boşluğu Tv kanalları doldurmaktadır. Çok yüksek paralar ödeyerek satın aldıkları sonu gelmeyene dizilere meydan bırakılmıştır. Dizi film furyası, sinema sektörünü öldürürken çok önemli bir başka amaca hizmet etmiştir. O’da bu filmlerle hayatta kalmaya çalışan binlerce emekçiyi beslemiş olmasıdır.

  Son 10 yılda Türkiyede 450’ye yakın uzun metrajlı film çekilmiştir. Aynı sayıya Amerika 1 senede ulaşmaktadır. Rakmasal olarak Türk sinemasının geldiği yeri grafiksel olarak görebiliriz. Erhan IŞIK

 3. #3
  Üyeliği durduruldu LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını LoNELy.RoaD Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Jul 2008
  Bulunduğu Yer
  Gözlerinizi kapattığınızda beni görürsünüz,çünkü ben hayallerinizim!
  Mesajlar
  8.421
  Blog Yazıları
  30
  Tecrübe Puanı
  0

  Tanımlı Ce: Mavi Gözlü Dev - Nazım'ın vatandaşlığı için tarihi karar

  çok geç kaldılar..! çıkarılması bile Türkiye Cumhuriyet'inin en büyük hatası bence..!

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. Siyah gözlü İki çiftin Mavi gözlü Çocuğu Nasıl olur?
  By TheJalon in forum Bunları Biliyor musunuz ?
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 08-21-2012, 23:48
 2. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 07-07-2009, 22:50
 3. Mavi Gözlü-Faruk K(Mavi Gözlü Şarkı Sözü)
  By cindy in forum Türkçe Şarkı Sözleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06-18-2008, 16:47
 4. İnternet kullanıcıları için tarihi karar
  By kurtreis in forum Bilişim ve İnternet Dünyasi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-06-2008, 14:43
 5. mavi gözlü dev fragman
  By Safak in forum Sinema
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-28-2007, 20:20

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375