İzmir'de ihaleye fesat karıştırma ve rüşvet iddiasıyla düzenlenen operasyon kapsamında Güzelbahçe Belediye Başkanı Ertan Avkıran'ın gözaltına alınması nedeniyle, Güzelbahçe Kaymakamı Ekrem Büyükata Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirildi.

İzmir Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, Güzelbahçe ilçesinin belediye başkanı, bazı belediye meclis üyeleri ve belediye personelinin adli bir soruşturma nedeniyle gözaltına alındığı hatırlatıldı.

İzmir Valisi Cahit Kıraç, 5393 Sayılı Belediye Kanunu'nun 45. ve 46. maddeleri ile 5442 sayılı İller İdaresi Kanunu'nun 9. maddesi uyarınca, Kaymakam Büyükata'nın belediye başkan Vekili olarak atanmasına ilişkin uygulamaya dün olur verdi.

İzmir Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerinin ihaleye fesat karıştırma ve rüşvet iddiasıyla önceki gün gerçekleştirdiği operasyonda, Güzelbahçe Belediye Başkanı Ertan Avkıran, bazı meclis ve encümen üyeleri ile belediye çalışanlarının da aralarında bulunduğu 100'ün üzerinde kişi gözaltına alınmıştı.

Kocaoğlu: " Henüz davet almadık, olursa gideriz"

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Güzelbahçe Belediyesi'ndeki operasyon çerçevesinde bilgi vermek üzere savcılıktan henüz bir davet almadığını söyledi.

Aziz Kocaoğlu, gazetecilerin sorusu üzerine, bugün bazı gazetelerde yer alan "özel yetkili Cumhuriyet Savcısı Murat Gök'ün talimatı ile Güzelbahçe Belediyesi'nde gerçekleştirilen 'Sarmaşık Operasyonu' çerçevesinde bilgisine başvurulacağı" iddialarını değerlendirdi.

Böyle bir davetin henüz kendilerine ulaşmadığını ifade eden Kocaoğlu, "Henüz davet almadık, davet alırsak gideceğiz. Konuyla ilgili ne bilgi varsa, arşivde ne evrak varsa vereceğiz. Zaten bir vatandaş olarak, bir belediye başkanı olarak bu görevimiz. Şu anda böyle bir davet gelmedi, bize ulaşmadı, ulaşırsa hazırlıklarımızı yapıp gideceğiz. Dosyamızı alıp bilgi vereceğiz, sürekli de veriyoruz zaten" dedi.

(cnnturk)