Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı DTP'li Osman Baydemir'in "Bu halkın dilini ve kültürünü kabul edenler bir gün toprakların adını da kabullenecekler" sözleri üzerine inceleme başlattı.

Diyarbakır'da DTP'den 29 Mart'ta yapılacak yerel seçimlerde tek aday adayı olan Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, önceki gün Bağlar Belediyesi Spor Salonu'nda oluşturulan 'Seçim Platformu'nda yaptığı konuşma ardından Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü, Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

Baydemir'in, "Bu halkın dilini, kültürünü ve kimliğini kabul etmeyenler, 20 yıldır verilen mücadele sonucu bunu kabul ettiler. Bu mücadele böyle devam ederse yakında bu toprakların da adını kabullenecekler" sözleri deşifre edilerek konuşma metni Cumhuriyet Başsavcılığı'na teslim edildi.

Savcılığın, konuşma metninde suç unsur bulması halinde Baydemir hakkında, "Ülke bütünlüğünü bozmak ve terör örgütü PKK'nın diliyle konuştuğu" iddiasıyla dava açabileceği belirtildi.

Aynı toplantıda Kürtçe konuşan Divan Başkanı ve seçim komisyonu üyesi Lütfü Dağ'ın yaptığı, "Biz sadece bir iki ili değil, bütün Kürdistan'da belediyeleri istiyoruz" sözleri ile toplantıda çalınan PKK'ya ait 'Oramar' ve 'Zap Direnişi' adlı şarkıları da inceleme kapsamına alındı.

Baydemir önceki gün Diyarbakır'daki toplantıda konuşmuştu

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Baydemir önceki gün, Kürtçe yaptığı konuşmada siyasi mesaj verdi.

Baydemir, Kürtçe konuşmasında, "Bu halkın dilini, kültürünü ve kimliğini kabul etmeyenler, 20 yıldır verilen mücadele sonucu bunu kabul ettiler. Bu mücadele böyle devam ederse, yakında bu toprakların da adını kabullenecekler" dedi.

Türkiye'de geri kalan 21 ilin Doğu ve Güneydoğu bölgesinde yer aldığını söyleyen Baydemir, "Hükümetler, batı illerine fabrika, otabanlar yaparken, Doğu ve Güneydoğu'ya karakol yaptılar, Jandarma gönderdiler. Kimliğimizden, dilimizden, kültürümüzden ve inancımazdan asla vazgeçmeyeceğiz. 80 yılda yapılamayanı bütün engellemelere rağmen 8 yılda yaptık. Biz devletin bize biçtiği yoksulluk kefenini yırtacağız. Kimlik kadar, dilimiz kadar, bizim için ekonomik ve sosyal kalkınma da önemlidir. Sosyal ve ekonomik kalkınmayı da söke söke alacağız. İmar planı konusunda bu kentin 30 yılını planladık" diye konuştu.

(cnnturk)