Yargıtay Onursal Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, Tuncay Güney'in polis ifadelerini CNN TÜRK'e değerlendirdi: "Gülerek seyrediyorum. Bu ifadeler delil teşkil etmez."

Ergenekon soruşturmasının son dalgasında evi aranan Sabih Kanadoğlu, CNN TÜRK'e yaptığı açıklamada Tuncay Güney'in ifadelerinin yayınlanmasının iyi olduğunu söyledi.

Kanadoğlu, "Bu görüşmeyi bir psikiyatr görse ne der bilmiyorum. Çok ilginç ama yasal delil olanağı taşımayan ifadelerdir" diye konuştu.

Konunun Türk yargısı için üzücü bir durum olduğunu belirten Kanadoğlu, görüntülerde Güney'in ifadesi alınırken bir savcı bulunmadığına da dikkat çekti.

Sabih Kanadoğlu "Bir soruşturmada bir kişi hem sanık, hem tanık, hem savcı, hem bilirkişi olmaz" dedi.

"Susurluk buzdağının parçası"

Kanadoğlu Star Haber'de Uğur Dündar'ın da sorularını yanıtladı. Yargıtay Onursal Başsavcısı Ergenekon ile birlikte yeniden tartışılmaya başlayan Susurluk'a ilişkin de değerlendirmelerde bulundu.

Kanadoğlu "Susurluk buzdağının parçasıdır. Bunun altındaki siyaseti bulmak gerekiyor. Bunun için vakit geçmiş değil " diye konuştu.

Sabih Kanadoğlu, "Böyle bir soruşturmada böyle bir izlenim veriliyor ise Türk yargısı adına üzüntü duyarım" dedi.

Kanadoğlu, "Büyük rutbeler le şerefle hizmet etmiş kişileri böyle bir kişinin bu kişinin yaftalmasıyla halka sunmak en büyük kötülüktür. Bir yararı da bu olayı ortaya çıktıgını söyleyen kişinin ne olduğunu Türk halkı görmüş oldu" ifadesini kullandı.

Araştırmaların derinleştirilmesi, ciddi soruşturmalar yapılması gerektiğini belirten Kanadoğlu, davanın böyle ifadeler ile sulandırılmaması gerektiği belirtti.

"Davanın sulandırılması Türkiye'nin bir hukuk devleti olmadığının kanıtıdır" diyen Kanadoğlu, "Hukuk üstünlüğü olmayan bir ülkeyiz. Soruşturmalar gizlidir. Bunu medyaya servis yaparsanız savcı tarafından yapılmalıdır. 3-4 değil 40 kişi görevlendirilmeli" şeklinde konuştu.

cnnturk