Muğla'nın Marmaris ilçesi, Selimiye köyündeki, kaçak ve imara aykırı olduğu ileri sürülen dört evin yıkımı sırasında olaylar çıktı. Ev sahipleri ile köylüler evlerine giden yolda oturma eylemi yaparak, dozerin geçişine izin vermeyip, camlarını kırdı. Jandarma'nın gruba biber gazıyla müdahale etti, çıkan olaylarda 6 kişi gözaltına alındı.

Muğla İl Özel İdaresi'nin aldığı karar nedeniyle Marmaris'e bağlı 11 köydeki kaçak ve imara aykırı oldukları belirlenen 724 evin yıkılması için çalışmalara bugün de devam edildi.

Sabah saat 08.30'da Valilik yetkilileriyle Selimiye Köyü'ne gelen Marmaris Özel İdare Müdürü Hasan Sarıhan, Muhtar Bayram Şahin'le bir saate yakın bir görüşme yaparak, dört evin yıkılacağını tebliğ etti.

Yıkıma, Hasan Ali Öztekin'in Yukarıgemecik Mevkisi'ndeki 50 metrekarelik, deniz görmeyen engebeli arazideki bağ evinden başlanması kararlaştırıldı.

Yolda oturma eylemi

Ancak, yıkım ekibi TIR'la bölgeye getirdiği dozeri, yolun dar olması nedeniyle evin yakınına geçiremedi. TIR'dan indirilen dozer, kendi çabaları bağ evine ulaşmaya çalıştı. Ancak, bu sırada Öztekin, yakınları ve bazı köylüler ellerinde Türk bayrakları ve Atatürk posterleriyle yola oturarak, dozerin geçisine izin vermedi.

Durkadın Öztekin, yıkılmak istenen evlerini bankadan 300 bin YTL kredi çekerek yaptırdıklarını belirterek, "Burası deniz görmeyen, otel veya restoran yapılması halinde kimsenin uğramayacağı bir yer. Buraya banka kredisiyle yüzlerce zeytin ağacı diktik. Sulamaya geldiğimizde, kalabilmek için de küçük bir ev yaptık. Ancak, onu da yıkıyorlar. Deniz kenarında kaçak ve imara aykırı üç, dört katlı oteller var. Muhtarlık çalışanlarının da aynı şekilde üçer katlı evleri var. Ancak bu evler hakkında yıkım kararı bile yok" diyerek, tepkisini dile getirdi.

Dozerin camlarını kırdılar

Muğla Özel İdare Müdürlüğü yıkım ekipleri, köylülerin tepkilerini azaltmak amacıyla yıkım işleminin ertelendiğini belirterek, köylülerden dağılmalarını istedi.

Biraz olsun sakinleşen köylüler, dozerin köyden götürülmeyip, tekrar çalıştırılması üzerine, camlarını taşa atarak kırdılar. Dozerin önünde oturma eylemini sürdüren köylülere, bu defa jandarma dağılmaları uyarısında bulundu. Ancak köylüler, jandarmanın bu uyarısını dikkate almadı. Bunun üzerine jandarmanın biber gazı sıkmak için hazırlık yapmaya başlaması üzerine olaylar çıktı. Bölgeye takviye jandarma ekipleri istendi.

Jandarma 6 köylüyü gözaltına aldı. Sık sık İstiklal Marşı okuyup, "Vali buraya" diye slogan atan köylüler, Kaymakam Alaaddin Serdar Polat'ın "Bugün yıkım olmayacak, evlerinize dönebilirsiniz" sözü vermesi ve gözaltına alınan 6 kişinin salıverilmesi üzerine dağıldı. Muğla İl Özel İdaresi Yıkım ekibi köyden ayrılırken, dozer halen köyde bekletiliyor.

cnnturk