Türkiye'ye yapılacak Nükleer Santral ihalesi yapılmakta. İhalede fiyat teklifi belli oldu.Türkiye'ye yapılacak Nükleer Santral ihalesi yapılmakta. İhalede fiyat teklifi belli oldu.
Teknik açıdan yeterli bulunan AtomstroyExport-Inter Rao-Park Teknik Konsorsiyumu'nun fiyat zarfı açıldı.

Nükleer santral yarışmasında JSC Atomstroyexport-JSC Inter Raoues-Park Teknik Ortak Girişim Grubu, kilovatsaat için 20,79 cent teklif verdi.

FİRMA YENİ TEKLİF VERECEK

Değerlemeye esas indirgenmiş birim fiyat 21.16 cent/kilovatsaat olarak açıklandı. İhale Komisyonu Başkanı, konsorsiyumun yeni bir teklif vereceğini açıkladı.

Enerji Bakanlığı ihale dosyasını nihai karar için Bakanlar Kurulu'na gönderecek.

SANTRAL MERSİN AKKUYU'YA KURULACAK

Mersin-Akkuyu'da kurulması planlanan Türkiye'nin ilk nükleer santral inşaatı ve işletimi için 24 Eylül'de ihale yapılmıştı.

Şartname gereği ihaleye katılan firmadan 3 zarf alındı. İlk zarf ihale günü açılarak firmanın şartname gereğini yerine getirip getirmediğine bakıldı. AtomStroyExport ve Inter Rao Konsorsiyumu'nun sunduğu ilk zarf yeterli bulununca teknik kriterlerin yer aldığı ikinci zarf inceleme ve karar için TAEK'e gönderimişti. Enerji Bakanlığı ihale dosyasını nihai karar için Bakanlar Kurulu'na gönderecek.

Cumhuriyet tarihinin en büyük ihalesi

Nükleer santral ihalesinde yeni bir dönem başladı. Bakan Güler, teklifin Bakanlar Kurulu'na sunulacağını açıkladı

Enerji Bakanı Hilmi Güler, ihale komisyonun üçüncü zarfı açarak görevinin önemli bir bölümünü bitirdiğini belirten belirterek, fiyat değerlendirilmesi sonrası ihalenin Bakanlar Kurulu'na iletileceğini söyledi. Güler, ihalede yeni bir sürece girildiğini vurguladı. TETAŞ, gerekli raporu hazırladıktan sonra 4 ünüteden oluşan nükleer santral ihale sürecinin değerlendirme safhası olarak süreceğini söyledi.

Nükleer santral ihalesinde yeni bir dönem başladı

Bakan Güler, teklifin Bakanlar Kurulu'na sunulacağını açıkladı.

Türkiye Atom Enerji Kurumu’nun (TAEK), 24 Eylül’de yapılan yarışmada tek teklif veren Atomstroyexport-Inter Rao-Park Teknik ortaklığının nükleer santral yapımı için verdiği teknoloji teklifini olumlu karşılamasının ardından teklif zarfı açıldı. Nükleer santral ihalesinde Rus-Türk konsorsiyumunun fiyat teklifi ağırlıklı ortalaması kilowatt/saat (kwh) başına 20.79 sent olarak belirlendi. İhalede değerlendirmeye esas indirgenmiş fiyat kilowatt/saat başına 21.16 sent oldu.

REVİZE TEKLİF GELDİ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, nükleer santral ihalesiyle ilgili şunları söyledi: “Nükleer santral ihalesinde Türk-Rus firma dünyadaki ekonomik gelişmeleri dikkate alan yeni bir fiyat teklifini TETAŞ’a verdi. TETAŞ bu yeni teklifi de kapsayan bir rapor hazırlayacak, rapor Bakanlar Kurulu’nda değerlendirilecek. Sinop’taki santralle ilgili yasa taslak hazırlığı devam ediyor.”

TETAŞ tarafından fiyat zarfının açılmasının ardından yapılan değerlendirme Bakanlar Kurulu’nun onayına sunulucak.

Nihai kararı Bakanlar Kurulu verecek ve Bakanlar kurulunun uygun görmesi durumunda firma ile sözleşme imzalanarak, santral yapımına başlanacak.

4 ÜNİTE KURULACAK

Söz konusu ortaklığın TAEK’e teklif sunduğu reaktör, Rus tipi basınçlı su reaktörleri geleneksel olarak VVER olarak adlandırılıyor. Akkuyu sahasında VVER-1200 (AES-2006) tasarımı reaktörlerden 4 ünite kurulması teklif edilirken, söz konusu tasarım Rusya Federasyonu tarafından geliştirilen VVER tipi reaktörlerin en son modeli. Buna göre, tasarım, halen dünyada 18 adet işletmede bulunan VVER-1000’den özellikle de Finlandiya için geliştirilen ve daha sonra Çin (Tianwan 1 ve Tianwan 2) ve Hindistan’da (Kudankulam) inşa edilen VVER 1000 (AES-91) tasarımından evrimleştirildi. VVER tipi reaktörlerin diğer basınçlı su reaktörlerinden en önemli farklarını yatay buhar üreteçleri ve hekzagonal örgü biçiminde yerleştirilmiş yakıt tasarımları oluşturuyor. Çift katmanlı koruma kabı binasının bulunduğu tasarımda uçak çarpmaları, dış patlamalar, rüzgar yükleri dikkate alınırken, batı tipi benzerlerinde bulunan tüm güvenlik sistemlerine sahip ve tasarıma esas kazaların ötesindeki kazalar da (ciddi kazalar) göz önünde bulunduruldu.

4 BİN 800 MEGAVATT GÜCÜNDE 4 REAKTÖR

Akkuyu için ortaklığın teklif ettiği her bir ünitenin nominal elektrik gücü yaklaşık 1200 megavat. 4 üniteden oluşan nükleer güç santralının toplam elektrik gücü ise yaklaşık 4800 megavat.

Nükleer santral, enerji kaynaklarına alternatif oluşturması, yakıt maliyetlerinin düşüklüğü, dışa bağımlılığın azaltılması ve çevre kirliliği açısından en temiz enerji elde etme yöntemi olması nedeniyle tercih ediliyor. Türkiye’de elektrik enerjisi üretimi içinde nükleer santrallerinin payının 2020 yılına kadar asgari yüzde 8, 2030 yılına kadar ise yüzde 20 olması hedefleniyor.


HABERCEM