Bağcılar’daki işsiz gençler, kaymakamlık,, belediyesi, İŞKUR ve birçok sivil toplum kuruluşunun ortak çalışmasıyla, hem meslek hem de iş sahibi olma imkânına kavuşacaklar.


Bağcılar ve çevresinde nitelikli eleman ihtiyacını karşılamak, meslek sahibi olmayan 15-29 yaşları arasındaki örgün eğitimden mezun olup üniversiteyi kazanamayan veya şehre göç eden vasıfsız gençlere, boru kaynakçılığı ve klima servis elemanı meslek becerisini kazandırmak, meslek sahibi olan bu gençlerin iş bulmalarına katkıda bulunmanın hedeflendiği projeden toplam 600’ye yakın işsiz genç faydalanacak.

Avrupa Birliği tarafından desteklenen, İŞKUR tarafından yürütülen ve izlenen, Bağcılar Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi tarafından uygulanacak olan proje, Avrupa Birliği Merkezi Finans ve İhale Birimi ile Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı tarafından imzalanarak uygulamaya geçti. 12 ay sürecek olan kurslara katılanlara da haftalık 40 Euro harçlık verilecek. Soğutma ve klima servis elemanı meslek kurslarının 183.436 Avroluk bütçesinin 165.092 Avrosu Merkezi Finans ve İhale Birimi tarafından ödenecek, 18.343 AVRO’su ise Bağcılar Belediyesi tarafından finanse edilecek. Yine, 204.776 Avro bütçesine sahip olan boru kaynakçılığı meslek kursları projesinin, 184.298 Avrosu Avrupa Birliği fonlarından, 20.478 Avrosu ise Bağcılar Belediyesinden finanse edilecek.

Projelerin tanıtımı amacıyla Bağcılar Halk Sarayında düzenlenen programda bilgi veren Başkan Çağırıcı, kahve köşelerinde zaman geçiren, şartları uyan gençleri bu kurslara davet ederek şunları söyledi: “Bu projelerimizle Anadolu’dan göç yoluyla gelmiş ve orta öğretim ve yüksek öğretim imkânı bulamayan gençlerimizi iş sahibi yapacağız. Bu projelerimizin yanı sıra yakında engellilerimiz ve yakınlarının da meslek sahibi olmaları, üretime katkıda bulunmaları ve kendi kazançlarını temin etmeleri maksadıyla Engelliler sarayının inşaatını tamamlamak üzereyiz. Hedefimiz Bağcılar’da işsiz ve eğitimsiz insanımızın kalmamasıdır. Dünyanın en güzel ve imkânları en bol ülkesinde yaşayanlar olarak üretimde, teknolojide, ekonomide, kültür ve sanat hayatında her zaman en önde bulunmaya mecbur olduğumuza inanıyoruz.

Gençliğimizin enerjisini en verimli alanlarda harcaması ve hem kendine, hem ülkesine faydalı olması gerektiğini düşünüyoruz. Avrupa Birliği’nin destek verdiği projeler üretmeye ve uygulamaya da devam edeceğiz.”

Proje Koordinatörü Mustafa Yılmaz, Bağcılar Kaymakamı Veysel Yurdakul, İŞKUR İstanbul İl Müdürü Muammer Çoşkun, Merkezi Finans ve İhale Birim Başkanı Muhsin Altun ve İstanbul Milletvekili Feyzullah Kıyıklık’ın da katıldığı toplantı sonunda, kurslar ziyaret edilerek, kursiyerle sohbet ettiler.
Yoğun ilgi gören kurslarda eğitim gören kursiyerler hem haftalık harçlık almanın, hem meslek öğrenmenin mutluluğunu yaşarken, bir an önce kursların bitmesini ve iş sahibi olmayı beklediklerini söylediler.kaynak:internethaber