Köşk'ten Usul UyarısıErgenekon tartışmaları tırmanırken, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Anayasa’nın 104. maddesinde belirlenen "Cumhurbaşkanı, devlet organlarının düzenli ve uyumlu çalışmasını gözetir" görevi çerçevesinde, yasama, yürütme ve yargıyı öğle yemeğinde buluşturdu. Yemek 1,5 saat sürdü. Zirveyle ilgili ilk açıklama Yargıtay Başkanı Gerçeker'den geldi. Asıl açıklamayı Çankaya yaptı ve usul uyarısında bulundu.


Cumhurbaşkanı Gül, Dışişleri Konutu’ndaki öğle yemeğine TBMM Başkanı Köksal Toptan, Başbakan Tayyip Erdoğan ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ile Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Danıştay Başkanı Mustafa Birden, Sayıştay Başkanı Mehmet Damar, Uyuşmazlık Mahkemesi Başkanı Ahmet Akyalçın, Askeri Yargıtay Başkanı Hakim Tuğgeneral Ahmet Alkış ve Askeri Yüksek İdare Mahkemesi Başkanı Hakim Tuğgeneral Turgut Arıbal’ı davet etti.

ÇANKAYA'DAN AÇIKLAMA

Zirvenin ardından Cumhurbaşkanlığı bir açıklama yaptı. İşte Ergenekon için usül uyarısının yapıldığı açıklama:

"Sayın Cumhurbaşkanımız, Yasama, Yürütme ve Yargı organlarının başkanlarıyla yemekli bir toplantıda bir araya gelmiştir.

Dışişleri Konutu'ndaki toplantıya; TBMM Başkanı Sayın Köksal Toptan, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi Başkanı Sayın Haşim Kılıç, Yargıtay Birinci Başkanı Sayın Hasan Gerçeker, Danıştay Başkanı Sayın Mustafa Birden, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Cemil Çiçek, Sayıştay Başkanı Sayın Mehmet Damar, Uyuşmazlık Mahkemesi Başkanı Sayın Ahmet Akyalçın, Askeri Yargıtay Başkanı Hak. Tuğg. Sayın Ahmet Alkış, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi Başkanı Hak. Tuğg. Sayın Turgut Arıbal ile Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Sayın Mustafa İsen katılmıştır.

Toplantıda dünyada ve bölgemizdeki önemli gelişmelerden hareketle ülkemizde Yasama, Yürütme ve Yargıyı ilgilendiren birçok konu samimi bir atmsoferde ele alınmış ve karşılıklı görüşler paylaşılmıştır.
Özellikle ülkemizde demokrasinin derinleşmesinin, hukukun üstünlüğüne ve temel ilkelerine titizlikle bağlı kalınmasının ve uygulamalarda usul yasalarına azami özen gösterilmesinin Türkiye'yi daha da güçlü kılacağı, karşılaşılan sorunların aşılmasını kolaylaştıracağı ve toplumda güven ortamını pekiştireceği hususları üzerinde etraflıca durulmuştur.
Sayın Cumhurbaşkanımız, katılımcılar tarafından da çok yararlı bulunan bu tür toplantıların düzenli olarak gerçekleştirilmesini öngörmektedir."

GERÇEKER: YARGININ SORUNLARI

Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yasama, yürütme ve yargı organlarının başkanlarına verdiği yemekte, “her şeyin hukuk kuralları içerisinde olması gerektiğinin dile getirildiğini” söyledi.

Gerçeker, Yargıtay'a girişinde gazetecilerin soruları üzerine, yemeğin önceden planlanmış bir program olduğunu ifade etti. Gerçeker, Cumhurbaşkanlığının yazılı açıklama yaparak toplantının amacını ve toplantıda dile getirilen görüşler hakkında bilgi vereceğini kaydetti.

Gerçeker, “Genel hatlarıyla yargının ve memleketin sorunlarını görüştük. Her şeyin hukuk kuralları içerisinde olması gerektiği dile getirildi” dedi.

“Ergenekon gündeme geldi mi?” sorusuna Gerçeker, “Cumhurbaşkanlığı yazılı açıklama yapacaktır. Genel ilkeler üzerinden bir görüşme yapıldı” yanıtını verdi.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç da mahkemeye gelişinde sorular üzerine, bu konuda Cumhurbaşkanlığından bir açıklama yapılacağını belirterek, “Bizim söyleyeceğimiz bir şey yok” dedi.

Köşk: Yeni yıl yemeği

Köşk kaynakları, bunun yeni yıl nedeniyle önceden planlandığını, bundan sonra da geleneksel olarak her yeni yılda yineleneceği bilgisini verdiler. Aynı kaynaklar, öğle yemeğinde tarafların sorunları ilk ağızdan dinleyip, bu sorunların çözümüne yönelik karşılıklı görüş alışverişinde bulunmalarının öngörüldüğü bilgisini de aktardılar. Kaynaklar, yemeğin Dışişleri Konutu’nda verilmesinin nedenini Çankaya Köşkü’nün bu tür dar ve kapsamlı yemekler için uygun olmamasına bağladılar ve YAŞ yemeklerinin de aynı yerde verildiğine dikkat çekti.

Bugünkü Erkler Zirvesi’ne son günlerdeki gözaltılarla tırmanan Ergenekon operasyonuna ilişkin tartışmaların damgasını vurması bekleniyordu. Ancak henüz konuşmalara dair bilgi alınamadı. Köşk kaynakları da gündemdeki bütün konuların rahat bir atmosferde tartışılmasının planlandığı bu buluşmada, Ergenekon’un da gündeme gelmesinin normal sayılması gerektiğini söyledi.

Gül’ü de rahatsız etti

Kulislerde, Ergenekon tartışmalarının aldığı seyrin Cumhurbaşkanı Gül’ü de rahatsız ettiği konuşuluyor. Gül, Ergenekon operasyonlarının kilit ismi Tuncay Güney’in, CHP lideri Deniz Baykal’ın yanı sıra bazı eski Genelkurmay başkanlarını da ağır bir dille suçlandığı röportajının TRT’den yayınlanmasının ardından rahatsızlığını dile getirmişti. Gül, geçen hafta Cibuti Cumhurbaşkanı’nı kabulü sırasında bir soru üzerine "Gördüğümüz gibi bir çok insanın ismi sorumsuz şekilde TV ve gazetelerde gündeme gelmekte ve onlar zan altında bırakılmaktadır. Bundan da kaçınılması gerekir. Bu konuda hem resmi hem basın yayın kuruluşları, herkes çok dikkati olmalıdır. Çünkü bu işler bir kutuplaşmaya, polemiğe çevrilirse bunun büyük zararı olur" demişti. Ergenekon operasyonlarındaki bazı uygulamalara Yargıtay başta olmak üzere yargıdan da eleştiri sesleri yükselmişti.

Erklerin uyumunu gözetme görevi

YASAMA, yürütme ve yargıyı bugün Çankaya Köşkü’nde buluşturacak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, Anayasa’ya göre erklerin ’uyumunu’ gözetme görevi buluyor. Cumhurbaşkanı’nın görev ve yetkilerinin belirtildiği Anayasa’nın 104. maddesinde bu görev şöyle tanımlanıyor:

"Cumhurbaşkanı devletin başıdır. Bu sıfatla Türkiye Cumhuriyeti’ni ve Türk milletinin birliğini temsil eder; Anayasa’nın uygulanmasını, devlet organlarının düzenli ve uyumlu çalışmasını gözetir."

Aynı maddede, Cumhurbaşkanı’nın bu görevi nedeniyle yasama, yürütme ve yargıya ilişkin yapacağı görev ve kullanacağı yetkiler de tek tek sıralanıyor.

GÜLDAL MUMCU DAVETİ REDDETTİ

Bu arada Çankaya Köşkü’nde düzenlenen erkler zirvesine TBMM Başkanvekillerinin de davet edilmesinin düşünüldüğü ancak daha sonra bundan vazgeçildiği, CHP’li Başkanvekili Güldal Mumcu'nun bu daveti reddettiği öğrenildi.

Mumcu ise yaptığı açıklamada yoğun programından dolayı davete katılamadığını açıkladı.

. . .

Kaynak: hurriyet.com.tr