Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Aziziye Araştırma Hastanesi'nde depresyon tanısı konulup taburcu edilen üniversite öğrencisinin ölümüyle ilgili Sağlık Bakanlığı soruşturma başlattı. Yakınlarına göre genç kız "ihmal" yüzünden öldü.

Atatürk Üniversitesi Biyoloji Bölümü öğrencisi 22 yaşındaki Emine Baki, geçen hafta baş ağrısı ve bulantı şikayetleriyle Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Aziziye Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı.

İddiaya göre acil servisteki doktor kıza sınav stresine bağlı olarak depresyon tanısı koydu. İğne yapılan Baki, daha sonra evine gönderildi.

Ancak genç kız sabah yine rahatsızlanınca arkadaşları 112 Acil Servis'ten ambulans istedi. Ambulans gelmeyince hasta taksiyle Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürüldü. Genç kız ilk müdahalenin ardından Aziziye Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi.

Yoğun bakım ünitesine kaldırılan Baki, salı günü hayatını kaybetti. Ailesi ve arkadaşlarına göre Emine Baki'nin ölümünde ihmal var.

Emine Baki'nin babası Ahmet Hilmi Baki, "Emine kusmaya devam ediyordu. Konuşturmaya çalıştılar ama konuşamadı. Bize söylediklerine göre sinirsel bir durumdu. 'Dersini çok düşünmüştür. Stres yapmıştır. Erkek arkadaşı vardır, onu düşünmüştür' dediler. İtiraz etik ama dinlemediler. Doktorlar, yapabilecekleri birşey olmadığını söylediler. Bizde eve getirdik. Gece ilerleyen saatlerde yeniden kusmaya başlayınca 112' yi aradık, durumu anlattık. 'Sinirsel bir olaydır. Pazartesi'yi bekleyin' dediler. 112 de sorumlu doktor hastaneye götürmemizi istedi" dedi.

Başhekim Yardımcısı Şahin Aslan ise, hastaya ilk gelişinde sinüzit tanısı konduğunu ancak şimdi beyin iltihabı ya da kanamasından şüphelendiklerini söyledi.

Emine Baki'nin ölüm nedeni otopsiden sonra belirlenecek. Sağlık Bakanlığı da genç kızın ölüm ile ilgili iddiaları araştırmak üzere soruşturma başlattı.

Hayatını kaybeden öğrenci Trabzon'da toprağa verildi.

cnnturk