PKK’ya Erbil kıskacı

24 Ocak 2009
Uğur ERGAN / ANKARA
.hurriyet2008-detailbox-newslink { font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; font-size:13px; font-weight:bold; text-decoration:none; color:#000000;} .hurriyet2008-detailbox-newslink:hover { font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; font-size:13px; font-weight:bold; text-decoration:underline; color:#990000;} Günübirlik ziyaret için Ankara’ya gelen ve Dışişleri Bakanı Babacan’la görüşen Irak Dışişleri Bakanı Zebari, Türkiye, ABD ve Irak arasında kurulan üçlü mekanizmanın somut şekilde işleyebilmesi için Erbil’de "bir komutanlık merkezi" kurulmasının planlandığını söyledi.

IRAK Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, dün günübirlik ziyaret için dün Ankara’ya geldi ve sırasıyla, Dışişleri Bakanı Ali Babacan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüştü. Zebari, Babacan ile birlikte düzenlediği ortak basın toplantısında, PKK terörüne karşı Türkiye, ABD ve Irak arasında kurulan üçlü mekanizmanın somut şekilde işleyebilmesi için Erbil’de "bir komutanlık merkezi" kurulmasının planlandığını söyledi. Toplantıda Zebari, PKK’dan da net bir şekilde "iki ülke ilişkilerini olumsuz etkileyen zehir" diye bahsetti.

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, komutanlık merkezinde, PKK’ya karşı yürütülecek çalışmanın siyasi, diplomatik ve güvenlik unsurları ele alınacak. Komutanlığın en önemli çalışması PKK’ya karşı arazide yürütülecek istihbarat ve askeri çalışmalar olacak. Komutanlığın ana hedefi, PKK’yı bölgeden tamamen uzaklaştırmak, sınır güvenliğini sağlamak olacak.

TRT Şeş önemli

Ancak bu aşamaya gelene kadar Türkiye’nin bölgedeki PKK unsurlarına yönelik olası hava operasyonları gündemden kalkmayacak. Babacan da geçmişle karşılaştırıldığında özellikle yerel yönetimden olumlu yaklaşım gördüklerini, ancak daha net sonuçlar alınabilmesi için söylemden öte daha somut adımlar beklediklerini söyledi. Zebari’ye, basın toplantısında, TRT 6’da (Şeş) bir süre önce başlayan Kürtçe yayını da soruldu. Zebari de, "Bu çok önemli bir başlangıç. Bundan 3-5 yıl önce Türkiye’de böyle bir şeyin olacağına kim inanırdı?" dedi.
hurriyet