Kafalarında ’Leman’daki imajım vardı

24 Ocak 2009
Aslı SÖZBİLİR-Seyit ERÇİÇEK/İSTANBUL
.hurriyet2008-detailbox-newslink { font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; font-size:13px; font-weight:bold; text-decoration:none; color:#000000;} .hurriyet2008-detailbox-newslink:hover { font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; font-size:13px; font-weight:bold; text-decoration:underline; color:#990000;} Ergenekon Operasyonu kapsamında Ankara’da gözaltına alındıktan sonra ’ele geçen belgeler delil teşkil etmediği’den tahliye edilen Prof. Dr. Yalçın Küçük, polisin "Neden telefonlarda çok dikkatli konuşuyorsun" diye eleştirdiğini söyledi.

Küçük, dün Balat’taki evinde, kahverengi kalpağı, kırmızı atkısıyla basın mensuplarıyla tek tek görüşerek sorularını yanıtladı. Küçük, özetle şunları anlattı:
Emniyette görebildiğim kafalarında bir Yalçın Küçük imajı vardı. Anladığım kadarıyla Leman’ın çizdiği kapak bunların da kafasında vardı. Yalçın Küçük geliyor, bunları bir şekilde perişan ediyor. Onun için son derece gerginlikler. Ancak emniyet ifadesinde büyük ölçüde telefon konuşmaları vardı.Bir telefon konuşmasında, ben kendisini, Abdullah Öcalan’ın avukatı olarak gösteren Asrın Hukuk Bürosu’ndan geldiği söylenen birisine "Bunları bana söylüyorsun, herhalde beni Zekeriya Öz’e ihbar ediyorsun. Zekeriya Öz şu anda bizi dinliyordur" dedim. Bunun üzerine poliste çok soru soruldu.
Polis neden telefonlarda dikkatli konuştuğum ve önemli işler konuşmadığım için eleştirdi. Savcılar ve hakim dinlediler. "Anlat anlat çok hoş" dediler. Sanki iki kişilikleri vardı. Fırsat gelmiş bunu dinliyoruz der gibi, dinlediklerinden memnundular. Özellikle bunu Mehmet Ali Pekgüzel (savcı) ve yargıç için söyleyebilirim. Tatlı tatlı benimle güzel bir kafede sohbete benzedi.
Zekeriya Bey de geldi Savcılar benimle ilgili konuşurken Zekeriya Bey geldi, masaya oturdu. Sonradan da bir not yazdı, iki savcının önüne bıraktı gitti. ’Tutuklama’ diye kısa bir not olabilir, görmedik. Zekeriya Bey’le aramızda bir diyalog geçmedi. Ama ben onun kafasındayım, her tarafındayım. Levent Albay’ın söylediğine göre, ona "Barzani’yi nasıl buluyorsun, Yahudi olduğuna inanıyor musun?" diye sormuş. O da "Bilmiyorum" deyince, "Ama Yalçın Küçük, Yahudi olduğunu söylüyor. Sen ne diyorsun?" diye sormuş. Levent Albay da "Yalçın Küçük öyle söylüyorsa Yahudi’dir" demiş.
Belaltı sorusu
YALÇIN Küçük, daha önce SKY Türk’te birlikte program yaptıkları Gürkan Hacır’ın sorularını canlı yayında yanıtladı. Ergenekon’da tutuklu bulunan Emin Gürses’ten övgüyle söz eden Yalçın Küçük, Gürses’ten duyduğunu iddia ettiği ilginç anıları da anlattı. Emin Gürses’in, "Bundan sonra Demirel ve Kıvrıkoğlu gelmezse dalga saymam" dediğini söyleyen Yalçın Küçük, Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz’ün sorgu sırasında Emin Gürses’e neden bu kadar çok kadınla konuştuğunu, kadınlarla belaltı ilişkileri olup olmadığını sorduğunu da iddia etti.

hurriyet