O silahları en çok biz merak ediyoruz

24 Ocak 2009
ANKARA
.hurriyet2008-detailbox-newslink { font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; font-size:13px; font-weight:bold; text-decoration:none; color:#000000;} .hurriyet2008-detailbox-newslink:hover { font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; font-size:13px; font-weight:bold; text-decoration:underline; color:#990000;} Haftalık bilgilendirme toplantısında Genelkurmay İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak, hem Ergenekon operasyonuna hem de intihar eden malul emekli albay ile gündeme gelen gazilerin durumuna değindi.

Kazılarda ortaya çıkan ve Yarbay Mustafa Dönmez’e ait olduğu öne sürülen mühimmata büyük önem verdiklerini ve yakından takip ettiklerini söyleyen Gürak, gazi protezlerinin ’en kalitelisinden’ olması için talimat verildiğini açıkladı.

GENELKURMAY Başkanlığı İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak, dün haftalık bilgilendirme toplantısında hem Ergenekon soruşturmasına, hem geçtiğimiz hafta intihar eden malül emekli Albay Abdülkerim Kırca’ya değindi. Tuğgeneral Gürak, Ergenekon soruşturmasının 10’uncu daglasında gözaltına alınanlardan, sanık Yarbay Mustafa Dönmez’in evinde bulunduğu iddia edilen kroki üzerine yapılan kazılarda çıkarılan silah ve mühimmatla ilgili konuştu. Gürak, "Bulunan silah ve malzemelerle ilgili konuya biz çok önem veriyoruz. Bu konunun, soruşturmanın netleşmesini herkesten fazla biz istiyoruz" dedi. Genelkurmay, malül emekli Albay Abdülkerim Kırca’nın intiharı nedeniyle yaptırım uygulanması amacıyla, intihara yol açtığı öne sürülen haberi veren Star Gazetesi hakkında Basın Konseyi ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’ne başvuracak. Dünkü bilgilendirme toplantısına da, Star Gazetesi’nden kimse katılmadı.

Gazilere özel ilgi

Tuğgeneral Gürak’ın dünkü toplantıda verdiği bilgilere göre, Genelkurmay, terörle mücadele çerçevesinde bir uzvunu kaybeden gazilere takılacak ortez ve protezlerin en kalitelilerden seçilebilmesinin de yolunu açtı. Buna göre söz konusu araçlar için katılım ya da fark bedeli alınmayacak, yeni ihalelerde en kaliteli ortez, protezler satın alınacak, kullanılan ilaçların temini ve alınan malzemelerin bedelleri gazinin kurumunca ödenecek. Bu arada Genelkurmay, istifa dilekçelerinin verildiği şubat ayı gelmeden ve uzman jandarmalar toplu olarak emekliye ayrılmadan, durumlarını incelemeye aldı. 2008 yılı sonunda, 900 uzman jandarmanın istifa ettiği haberleri çıktığında Genelkurmay haberleri yalanlamıştı. Gürak, uzman jandarma ve erbaşlar için derece ve kademe yükseltilmesi, emeklilik haklarında iyileştirme çalışmaları yapıldığını açıkladı.

hurriyet