İnsanlar hayalleri için yarışma programları için kuyrukta. Kimisi şöhret kimisi de para için. İşte Türkiye gerçeği..

İstanbul Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası'nın (İSMMMO) “Hayaller Yarışıyor” başlıklı araştırmasına göre Türkiye'de yaklaşık 2,5 milyon insan yarışma programlarına yarışmacı olmak için başvurdu ve sırada bekliyor.

Paralar ödeniyor

Var mısın Yok musun hakkında ortaya atılan 'paralar ödenmiyor bir yıl sonra ödeniyor' şeklindeki iddialara bu programda yarışan Ömer cevap verdi: "En geç 6 ay içinde para ödeniyor. Sağlık nedeniyle bana hemen ertesi gün ödendi
."

Dizilerin 4'te biri maliyetine


Türkiye'de her 100 yetişkinden 15'inin televizyonlarda yarışmacı olmak istediği ortaya çıkıyor. Dizilerin bölüm başına maliyeti, 100 ila 300 bin TL arasında değişirken, yarışma programları ise dizilerin 4'te biri maliyetlerle yapılıyor.

Kazanan vergileri ödüyor

Ödül almaya hak kazananlar, ödüllerden doğan ÖTV, KDV, plaka vergisi, stopaj gibi her türlü vergileri kendilerinin karşılaması gerekiyor.

Ekranlar şans oyunu platformuna döndü

İSMMMO Başkanı Yahya Arıkan, “Televizyonlarda yayınlanan yarışmaların bir bölümü katılımcılarına 'şöhret'i vaat ederken, önemli bir bölümü de para kazanabilme olanağı sunuyor. İnsanlar için birer umut kaynağı oldu” yorumunu yaptı.

Sözleşmeli para taahhüdü

'Var mısın Yok musun 'un ilk yarışmacılarından biri olan Ömer Boran, hikayesiye de herkesi ekrana bağlamıştı. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde Onkoloji Enstitüsü'nde kanserli çocuklara hizmet veren ilköğretim okulunda öğretmenlik yapan Ömer Hoca'nın bu okulda çalışmaya başladıktan kısa bir süre sonra biricik oğlu Yağız'ın da lösemi olduğunu öğrenmesiyle yaşadığı şoku bu yarışmada izleyiciler de birlikte yaşadı.

Yarışmaya, lösemili oğlunun tedavisi için giren Ömer Hoca, 'Paralar kesinlikle ödeniyor. Hatta bu 6 aylık sözleşme ile tahahhüt ediliyor. Sağlık nedeniyle bana hemen ertesi gün ödendi' dedi.Kaynak : İnternetHaber