Hrant Dink suikastı sanıkları, bugün 8. kez hakim karşısına çıktı. Sanık Yasin Hayal ve Erhan Tuncel duruşma salonunda yumruklaştı. Kavganın ardından Hayal duruşma salonundan çıkarıldı.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin 8'i tutuklu 20 sanık hakkında açılan davanın 8. duruşması başladı.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, hakkında daha sonra dava açılan ve dosyası bu davayla birleştirilen Osman Hayal, ilk kez katıldı.

Davanın tutuklu sanıklarından Yasin Hayal'in ağabeyi olan Osman Hayal, duruşmada yapılan sorgusunda, "Benim cinayetle hiçbir alakam yok" dedi.

Sadece cinayet tarihinde İstanbul'da olduğunu ve başka birşey bilmediğini anlatan Hayal, daha önce tanık olarak verdiği ifadelerinin doğru olduğunu kaydetti.

Mahkeme Başkanı tarafından emniyet ve savcılıktaki ifadeleri hatırlatılan Hayal, "Cinayetten bir saat sonra İstanbul'dan çıkışım tamamen tesadüftür" dedi.

Mahkeme Başkanı'nın "Sorusu olan var mı?" diye sorması üzerine söz alan müdahil avukatı Arzu Becerik, Osman Hayal'in cinayetle ilgili verdiği ifadeler arasında çelişkiler bulunduğunu söyledi. Yasin Hayal'in cinayeti kabul ettiğini belirten Becerik, Osman Hayal'e cinayeti duyup duymadığını sordu.

Bunun üzerine Hayal, "Kesinlikle duymadım. Kardeşim de yargılanma sürecinde... Artık bakacağız. Onun cinayetle bir rolü olabilir, ama tam olarak belli değil" dedi.

Bu sırada Osman Hayal'in avukatı olacağını ve vekaletini daha sonra mahkemeye sunacağını belirten Yasin Hayal'in avukatı Fuat Turgut, avukat Becerik'in, Osman Hayal'e Yasin Hayal'le ilgili sorular yöneltmesine itiraz etti.

Avukat Becerik'in, "Yasin Hayal'in McDonald's'ı bombaladıktan sonra evinde yakalandığı Hüseyin Özçiçek'i tanıyıp tanımadığını" sorduğu Osman Hayal, "İyi tanırım. Trabzon'dan arkadaşım. Görüşüyorduk" dedi.

Becerik, "Yasin Hayal, bombalamadan sonra neden sizin arkadaşınız olan Özçiçek'in evine geldi?" diye sorduğu Osman Hayal, "Bilemiyorum. Onun evine gelmiş. Çocukluğumuzdan beri tanıdığımız içindir" şeklinde cevap verdi.

Osman Hayal, ayrıca Yasin Hayal'i McDonald's'ın bombalamasından sonra Hüseyin Özçiçek'in evinde gördüğünü ve kendisini teslim etmek istediğini, ancak
Yasin Hayal'in ayağından yaralı olması nedeniyle birkaç gün geçmesini beklediğini söyledi.

Hayal, Hüseyin Özçeçik'in kendisini arayarak, "Kardeşin burada" dediğini de ifade etti.

Salonda arbedede

Osman Hayal'in "Kardeşim komploya kurban gitti. Her şey Erhan Tuncel'i tanımasıyla oldu" demesi üzerine Erhan Tuncel araya girerek, "Benimle ne alakası var" diye müdahale etti.

Mahkeme Başkanı'nın uyarılarına rağmen tutuklu sanık Yasin Hayal de söze karışarak Erhan Tuncel'e yönelik "Parayı sen alıyorsun, maaş alıyorsun, sıkıntıyı ben çekiyorum" dedi.

Yasin Hayal, daha sonra da önünde oturan Erhan Tuncel'i yumrukladı. Bu sırada küfürleşmeler de oldu.

Yasin Hayal, Mahkeme Başkanı'nın talebi doğrultusunda görevliler tarafından salondan çıkartıldı.

Osman Hayal, "Gerginlik var. Benim kardeşim Erhan Tuncel'e müdahale etmişse aralarındaki diyalogtandır... Erhan Tuncel'in tehditleri bizi korkutmuyor. Cinayetten sonra muhbir olduğunu öğrendik. Benim kardeşim ve içerideki çocuklar masumdur" dedi.

Osman Hayal, cinayet günü Ümraniye'de olduğunu belirterek, "Gizli tanıktan ciddi bir şekilde şüpheleniyorum. Niye Erhan Tuncel'i görmemiş" dedi ve dava dışı bırakılmak istediğini söyledi.

Yasin Hayal'in avukatı Fuat Turgut ise, "Osman Hayal'e müdahil vekilleriyle dalaşmamasını söyledim" dedi.


İstanbul Emniyeti'nin açıklaması

Duruşmada ilk olarak mahkemenin bir önceki celse çeşitli kurumlardan istediği belgelerden dava dosyasına eklenenler okundu. İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden gelen yazıda Hrant Dink'e ait herhangi bir ruhsatlı silah kaydı bulunmadığı, Dink'in de bu yönde bir başvurusunun olmadığı belirtildi. Yazıda Dink'in koruma başvurusu olmadığı, istihbarat birimlerinden de Dink'in korunmasının zaruri olduğuna dair bir yazı gelmediği kaydedildi.

Silivri 3 No'lu L Tipi 14 numaralı koğuşunda kalan bazı tutukluların 28 Ekim 2008'de mahkemeye dilekçe göndererek Dink cinayeti konusunda önemli bilgi ve ifade vermek istediklerini belirttikleri de tutanağa geçirildi. Rakel Dink'in talebi üzerine cinayette MİT, Emniyet ve Jandarma görevlilerinin ihmali olup olmadığı, Büyük Birlik Partisi ve Alperen Ocakları'nın cinayetteki rolünün araştırılmasına ilişkin Başbakanlık Teftiş Kurulu raporunun dosyaya gönderildiği ifade edildi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın onayladığı 200 sayfalık rapor dosyaya girdi. Rapor, dönemin Trabzon Emniyet Müdürü, şimdiki Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek hakkında soruşturma için inceleme yapılmasını öngörüyor. Bu raporun polisle ilgili soruşturmanın önünü açtığı belirtiliyor. İçişleri Bakanı'nın izin vermesi halinde Ramazan Akyürek hakkında savcılığın soruşturma başlatması bekleniyor.

cnnturk