Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, 2009-2010 eğitim öğretim yılının 24 Eylül 2009 Perşembe günü başlayacağını bildirdi.


Çelik, dün gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısında, okulların Ramazan Bayramı'ndan sonra belirlenecek bir tarihte başlamasının kararlaştırıldığını hatırlattı.

Gelecek eğitim öğretim yılının 24 Eylül Perşembe günü başlamasına karar verdiklerini ifade eden Çelik, "Perşembe ve cuma günü hazırlık dönemi olacak çünkü ders kitapları dağıtılıyor, öğrencilerin intibakları sağlanıyor" dedi.

Milli Eğitim Bakanı Çelik, ilköğretim 1. sınıfa başlayacak öğrenciler için "Alıştırma dönemi" olması açısından okulların bir hafta önce açıldığını anımsatarak, "Önümüzdeki dönemde de çocukları ilköğretim 1. sınıfa başlayacak olanlar bu alıştırma dönemini yine yaşayacaklar. Çocuklar 1 hafta öncesinden okula gidecekler" diye konuştu.

"Okulların açılış kapanış tarihlerinin merkezden mi yoksa valiliklercemi belirleneceği" sorusuna Çelik, "Bu merkezden yapılacak ama bu belirlemelery apılırken şüphesiz ki bunu valiliklerle koordinasyon halinde yapacağız, valiliklerin görüşünü alarak yapacağız" yanıtını verdi.

Çelik, okulların açılış tarihindeki değişikliğin eğitim öğretim yılının kapanış tarihini değiştirip değiştirmeyeceğinin sorulması üzerine, "Geç başlayınca geç kapanacak demektir. Bizim eğitim öğretim yapmamız gereken 180 günvar. Bunu tamamlamamız gerekiyor" dedi.

Çelik, bu durumun gelecek eğitim öğretim yılı için geçerli olacağını, bu eğitim öğretim yılını etkileyecek herhangi bir durum bulunmadığını sözlerine ekledi.

Gelecek eğitim öğretim yılında ilköğretim 1. sınıfa başlayacak öğrencilerin, 14-18 Eylül 2009 tarihleri arasında uyum programına alınması planlanıyor.

cnnturk