2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul, bu yıl çok sayıda büyük organizasyona ev sahipliği yaparak tüm dünyanın ilgisini Türkiye'ye çekecek.
"5. Dünya Su Forumu" 16-22 Mart tarihleri arasında İstanbul'da toplanacak.

İstanbul'un "dünya su başkenti" olacağı "5. Dünya Su Forumu", Sütlüce Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilecek.

"Farklılıkların Suda Yakınlaşması" temasıyla düzenlenecek forum, başta Dışişleri Bakanlığı ile Çevre ve Orman Bakanlığı olmak üzere Devlet Su İşleri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İSKİ tarafından destekleniyor.

Foruma, 130'a yakın bakan, 20-30 arasında devlet başkanı ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle yaklaşık 20 bin kişinin katılması öngörülüyor.

Forum sırasında İstanbul'a "Kyoto Dünya Su Büyük Ödülü"nü vermek üzere Japon Veliaht Prensi Naruhito, "Meksika Taahhüt Su Ödülü"nü vermek üzere de Meksika Devlet Başkanı Felipe Calderon'un gelmesi bekleniyor.

Dünya mücevher kongresi

Altın ve mücevher sektörünün uluslararası alanda en büyük örgütlenmesi olan ve BM ile AB tarafından tanınan Dünya Mücevher Konfederasyonu'nun "2009 Dünya Kongresi" de 3-6 Mayıs tarihleri arasında İstanbul'da yapılacak.

Dünya mücevherat sektörünün kanaat önderlerini İstanbul'da buluşturacak olan kongreye, konfederasyon üyesi 69 ülkeden 1000'e yakın delegenin katılması hedefleniyor.

IMF ve Dünya Bankası Kongresi

"Dünya Bankası Grubu ve Uluslararası Para Fonu (IMF) Guvernörler Kurulları Yıllık Toplantıları," 6-7 Ekim 2009 tarihleri arasında Türkiye'nin ev sahipliğinde İstanbul'da yapılacak.

Harbiye'deki "Kongre Vadisi"nde düzenlenecek toplantılara, uluslararası ekonomiyi yönetenler katılacak.

Nobel ödüllü Huber de İstanbul'a gelecek

Türk Moleküler Tıp Derneği tarafından düzenlenen "III. Uluslararası Moleküler Tıp Kongresi", 5-9 Mayıs tarihleri arasında Harbiye Askeri Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilecek.

Moleküler tıp konularında güncel bilgilerin tartışılacağı kongreye, Nobel Kimya Ödülü sahibi Robert Huber de konuşmacı olarak katılacak.

İstanbul'da bu yıl içinde gerçekleşecek diğer kongrelerden bazıları şunlar:

-27 Nisan-1 Mayıs Dünya Halk Sağlığı Kongresi
-21-24 Mayıs International Congress on Lymphoma Leukemıi Myeloma
-13-17 Haziran Dünya Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Kongresi
-5-9 Temmuz Global Conference on Global Warming 2009
-12-16 Eylül ECNP (European College of Neuropsychopharmacology) Kongresi

Sporseverlerin gözü de İstanbul'da olacak

İstanbul, spor alanında da büyük organizasyonlara ev sahipliği yapacak.

Dünya sporseverlerinin gözünü İstanbul'a çevirecek olaylardan ilki UEFA Kupası finali olacak. UEFA Kupası'nda 2008-2009 sezonu final maçı, 20 Mayıs'ta Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadyumu'nda yapılacak.

Diğer bir büyük organizasyon ise dünyanın en büyük spor organizasyonlarından biri olan Formula 1 olacak.

İstanbul Park Pisti'nde 5-7 Haziran tarihleri arasında yapılacak "2009 Formula 1 ING Türkiye Grand Prix"i, dünyaca ünlü yarış pilotlarını ve F1 meraklılarını İstanbul'a getirecek.

İstanbul'da gerçekleştirilecek bir başka önemli spor olayı ise Avrupa Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası olacak. 10-13 Aralık tarihleri arasında yapılacak şampiyona sırasında yüzme sporunun önemli isimleri İstanbul'da ağırlanacak.

Bu arada "2009 Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası Kros Yarışmaları" da 1 Şubat'ta İstanbul'da yapılacak. Koşuyolu Validebağ Şevket Aktalay İzcilik Korusu Parkuru'nda 26 ülkeden 83 takımın yarışacağı şampiyona da ilgiyi İstanbul'a çekecek.

cnnturk