Suudi Arabistan'da idam cezasına çarptırılan, ancak ocak ayı başlarında serbest bırakılmasına karar verilen Türk vatandaşı Sabri Boğday, 22 ay aradan sonra memleketi Hatay'ın Samandağ ilçesine geldi.Suudi makamlarınca serbest bırakılan Boğday, Türk Hava Yolları'nın tarifeli uçağıyla dün sabah İstanbul'a geldikten sonra, eşi Muazzez ve çocuğu Süleyman ile Ankara'ya geçerek affedilmesi konusunda büyük çaba gösteren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı ziyaret edip, elini öptükten sonra kara yoluyla Hatay'a geldi.

Samandağ ilçesi Tomruksuyu beldesi girişinde akrabaları ve arkadaşları tarafından oluşturulan konvoyla, davul-zurnayla karşılanan Sabri Boğday'ın otomobiline kolonyalar döküldü, çiçekler atıldı.

İlçede kutsal olarak bilinen Hıdır türbesini ziyaret edip, dua eden Boğday, hüzün ve sevinci birlikte yaşadı.

Oğlunu bir daha Suudi Arabistan'a göndermeyeceğini, 22 ay büyük acılar yaşadığını belirten annesi Atra Boğday, bu sırada kısa süreli baygınlık geçirdi.

"Şu anda dinlenmeye ihtiyacım var"

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Boğday, geçirdiği 22 aylık tutukluluk halinde yaşadıklarına ilşkin olarak, "Haksız yere hapis yattım. Şu anda bunları artık konuşmak bir şey değiştirmeyecek. Başta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül olmak üzere, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın affedilmem konusunda Suudi Arabistan Kralı Abdullah ile görüşmelerinin çok yararı oldu. Eşime, 4 aylıktan bıraktığım ve çok özlediğim çocuğum Süleyman, akraba ve arkadaşlarıma kavuştum" dedi.

"Bir daha Suudi Arabistan'a gitmeyi düşünmüyorum" diyen Boğday, "Şu anda dinlenmeye ihtiyacım var. Tutukluluk dönemimde büyük ızdırap yaşadım. Moralim ve psikolojim çok bozulmuştu. Umutsuzluğa düştüğüm dönemler bile olmuştu. Büyük dersler aldım. Allah'a şükürler olsun bunlar geride kaldı" diye konuştu.

İlk fırsatta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile de görüşmek ve teşekkürlerini sunmak istediğini ifade eden Boğday, kendisine destek olan herkese teşekkür etti.

Boğday, komşusu Mısırlı bir terziyle tartıştığı sırada "Allah'a ve Peygambere küfrettiği" gerekçesiyle idam cezasına çarptırılmış, Cidde mahkemesinde ocak ayı başlarında yapılan duruşmada "tövbesi" kabul edilerek serbest bırakılmıştı.

cnnturk